Proktologia

Proktolog zajmuje się problemami zdrowotnymi związanymi z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego. Większość tych objawów ma charakter przewlekły lub nawracający, warto je zatem skonsultować ze specjalistą. Wiele schorzeń proktologicznych na początku można wyleczyć farmakologicznie. Niestety choroba w bardziej zaawansowanym stadium wymaga niejednokrotnie zabiegu chirurgicznego.

Proktologia jest dziedziną medycyny, zajmującą  się problemami końcowego odcinka układu pokarmowego, do którego należą: odbytnica, kanał odbytu oraz odbyt. Podstawowym zadaniem lekarza tej specjalizacji jest diagnozowanie chorób odbytu i jelita grubego. Do najczęstszych schorzeń i patologii, którymi zajmuje się proktologia należą m.in.: 

  • hemoroidy,
  • ropień okołoodbytniczy,
  • szczelina odbytu,
  • nietrzymanie stolca,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • uchyłki jelita grubego,
  • nowotwór jelita grubego,
  • zakrzepica odbytu.

 

Jeśli często masz zaparcia, biegunki, wzdęcia, obserwujesz u siebie nieregularne wypróżnianie, któremu towarzyszy ból, lub zmagasz się z dolegliwościami jamy brzusznej, koniecznie zgłoś się na wizytę do proktologa. 

 

Czym zajmuje się proktolog? 

Proktolog to lekarz, który ukończył specjalizację z dziedziny chirurgii i oprócz wiedzy z tego zakresu, zajmuje się również leczeniem schorzeń i patologii końcowego odcinka jelita grubego. W praktyce do poradni tego typu zgłaszają się najczęściej pacjenci z:

  • ciężkimi zaparciami;
  • żylakami odbytu;
  • wypadaniem odbytnicy;
  • osłabieniem zwieraczy i nietrzymaniem stolca;
  • zapaleniami i obrzękami żył w okolicy odbytu.

 

Proktolog, oprócz diagnozowania i leczenia ww. schorzeń, wykonuje również zabiegi chirurgiczne. Przykładowo: może on usunąć ciało obce z odbytu lub przeprowadzić operację z zakresu usuwania polipów.

 

Kiedy udać się do proktologa?

Dolegliwości związane z końcowym odcinkiem jelita grubego są dość wstydliwe i cierpiące z ich powodu często osoby rezygnują z wizyty u proktologa. To błąd, gdyż wiele dolegliwości i objawów może świadczyć o znacznie poważniejszych problemach i chorobach niż zakładamy. Strach przed wizytą warto przemóc w momencie, gdy zauważymy u siebie następujące symptomy:

  • powtarzające się biegunki lub zaparcia;
  • bolesne i nieregularne wypróżniania się;
  • krew w stolcu lub jego nieprawidłowy kształt lub kolor;
  • stany zapalne oraz świąd odbytu;
  • częste problemy trawienne (wzdęcia i gazy).

 

Wczesna diagnostyka i podjęcie leczenia pozwala na uniknięcie rozwoju schorzeń oraz chorób, a także szybkie zwalczenie nie tylko objawów, ale ich przyczyn. 

 

Przed wizytą u proktologa

Do wizyty u proktologa warto się przygotować. W ten sposób uzyskamy precyzyjniejszą diagnozę oraz będziemy mogli o wiele szybciej wdrożyć leczenie. Przed konsultacjami należy przede wszystkim spożywać duże ilości płynów oraz unikać ciężkostrawnych potraw. W ramach przygotowania psychicznego warto pamiętać, że proktolog przeprowadzi z nami wywiad, a także badania. W dniu samej wizyty należy trzymać się zaleceń dietetycznych i dokładnie umyć okolicę odbytu. 

 

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Wbrew pozorom wizyta u proktologa nie różni się niczym od tej u lekarzy innych specjalizacji. Rozpoczyna ją obszerny wywiad z pacjentem. W ramach niego warto opisać nie tylko swoje dolegliwości bólowe, ale również nawyki żywieniowe. Ważne mogą być również informacje o historii rodzinnej pacjenta.

 

Kolejną częścią wizyty jest badanie przezodbytnicze (per rectum), które polega na wprowadzeniu przez lekarza palca na głębokość około 7 do 8 cm do odbytu pacjenta. Pozwala ono ocenić stan kanału odbytu, zwłaszcza jego anatomiczne prawidłowości, napięcie mięśni zwieraczy lub stan śluzówki odbytnicy.

 

Jakie badania może zlecić proktolog? 

Oprócz badań fizykalnych proktolog może skierować lub wykonać dodatkowe czynności z zakresu diagnostyki. Przeważnie zleca dodatkowe badania laboratoryjne krwi i kału. Proktolog może również wykonać diagnostykę endoskopową. Ta metoda badawcza polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta specjalnej sondy. W przypadku proktologa będzie to anoskopia, rektoskopia, kolonoskopia lub sigmoidoskopia. Są to bardzo dokładne metody diagnostyczne, które oprócz możliwości uzyskania obrazu bezpośrednio z odbytu lub jelita grubego, pozwalają również na wykonanie zabiegów, np. pobrania wycinka tkanki kierowanej dalej na badania histopatologiczne.

 

Personel poradni proktologicznej

W poradni proktologicznej konsultacji udziela lek. Jacek Mizerski

 

Harmonogram przyjęć

lek. Jacek Mizerski przyjmuje pacjentów w każdy wtorek.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26