Gastroskopia
Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego czyli : przełyku, żołądka, opuszki i części zstępującej dwunastnicy. Inne określenia badania: panendoskopia lub ezofagoduodenoskopia (EFS).
Gastroskopia jest najdokładniejszym badaniem górnego odcinka układu pokarmowego ponieważ pozwala nie tylko na obejrzenie za pomocą endoskopu wnętrza tego odcinka, ale również można podczas badania pobrać materiał do analizy histopatologicznej, co poszerza diagnostykę. Badanie gastroskopii może być również badaniem leczniczym i profilaktycznym , ponieważ w jego trakcie można wykonać takie procedury jak tamowanie krwawienia czy usunięcie polipa.
Przy jakich objawach wykonać gastroskopię ?
- zgaga
- problemy z przełykaniem
- bóle w nadbrzuszu
- nudności
- wymioty
- pełność poposiłkowa
- odbijanie
- niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała
- uszkodzone kwasem szkliwo zębów
- brak apetytu
- niedokrwistość
- krwawe wymioty
- smoliste stolce
- diagnostyka celiakii
- prewencja onkologiczna - zwłaszcza u osób z nowotworowym wywiadem rodzinnym
- przed zabiegami np. przed usunięciem pęcherzyka żółciowego
Jak przebiega badanie ?
Badanie gastroskopii trwa od kilku do kilkunastu minut. Zwykle badanie przeprowadzone jest w pozycji leżącej na lewym boku. Między szczęki zakładany jest plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza do jamy ustnej endoskop, a pacjent wykonuje ruch połykowy. Moment przechodzenia aparatu do przełyku może być nieprzyjemny, lecz odpowiednia współpraca pacjenta z lekarzem zmniejsza dyskomfort. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Jest to normalne w trakcie gastroskopii. Endoskop używany do badania jest każdorazowo dezynfekowany według właściwej procedury.
Badanie może byc wykonane w znieczuleniu (analgosedacji) z udziałem zespołu anestezjologicznego. Pacjent dostaje wówczas dożylnie leki znieczulające i usypiające. Zachowuje jednak tzw. odruchu somatyczne , a bezposrednio po badaniu wybudza się i odpoczywa na naszej sali wybudzeń. Znieczulenie zmniejsza uczucie dyskomfortu pacjenta podczas badania.
Jak przygotować się do badania ?
- Jeżeli przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe takie jak : Acard, Polocard lub aspiryna - jeżeli to możliwe - należy je odstawić na 7 dni przed badaniem.
- Osoby stale przyjmujące leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, powinny zażyć normalną dzienną dawkę swoich leków popijając małą ilością wody.
- Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, a 4 godziny przed badaniem nic nie pijemy. Należy się wówczas powstrzymać od palenia papierosów lub żucia gumy.
Diagnostyka uzupełniająca
- posiew w kierunku Helicobacter pylori z antybiogramem
Personel
- dr n.med. Krzysztof Janik
- lek. med. Rajmund Gołdys
- lek. med. Aleksandra Wontor-Buksińska
- lek. med. Maja Włostowska
- dr n. med. Natalia Strzelczyk
- lek. med. Jolanta Pendrasik
- lek. med. Jacek Mizerski
Harmonogram
Badania wykonywane są od poniedziałku do soboty.
Kontakt
Na badanie umówić się można w recepcji lub telefonicznie : 787 653 980 lub 34 324 55 26