Angiologia

Problemy z pajączkami, żylakami czy uczucie tzw " ciężkich nóg" nie muszą kończyć się wizytą u chirurga naczyniowego. Warto przed inwazyjnymi metodami zasięgnąć porady u angiologa.

Angiologia – leczenie chorób naczyń. „Lekarz od żył i tętnic”

Angiologia to specjalizacja medyczna zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób żył i tętnic, które mogą występować jako choroby pierwotne, jak i wtórne do innych chorób w tym cukrzycy, chorób reumatologicznych czy zaburzeń lipidowych. 

 

Czym zajmuje się angiologia?

Klinika chorób naczyń zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń w układzie żylnym, tętniczym i chłonnym. Najpopularniejszym badaniem jest USG naczyń z oceną przepływów - USG doppler. Kolejne istotne badania angiologiczne to wskaźniki kostkowo-ramienny (ABI) oraz wskaźnik paluch-ramię (TBI). Badania może uzupełnić kapilaroskopia, służąca do oceny mikrokrążenia. Powyższe badania są nieinwazyjne i w pełni dostępne w CM INTERMED. Angiolog zajmuje się również kwalifikacją do zabiegów inwazyjnych, zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych..

 

Jakie schorzenia leczy angiolog?

„Lekarz od żył i tętnic”, w ten sposób najczęściej określany jest angiolog, ponieważ zajmuje się naczyniami krwionośnymi.

Schorzenia wymagające konsultacji angiologa:

 

 • przewlekła niewydolność żylna,
 • żylna choroba zatorowo-zakrzepowa,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • zatorowość płucna,
 • pajączki i żylaki,
 • obrzęki limfatyczne,
 • ostre niedokrwienia kończyn,
 • żylaki kończyn dolnych,
 • zespół Raynauda,
 • stopa cukrzycowa,
 • zespoły uciskowe..Kiedy warto odwiedzić angiologa?

Wizytę u angiologa może zalecić lekarz innej specjalizacji, gdy zgłosisz się do niego z określonym problemem. Warto zaznaczyć, że początkowe objawy niewydolności żylnej są błahe, ale nie powinno się ich lekceważyć. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na drętwienie i obrzęki nóg, które stają się uciążliwe. Wówczas warto umówić się na konsultację do „lekarza od żył”.

 

Wizyta jest wskazana także, gdy zaczniesz zauważać pod skórą tzw. pajączki, żylaki czy przebarwienia. Wczesna diagnoza i przystąpienie do leczenia pozwala zahamować rozwój choroby i ograniczyć inwazyjność zabiegów. Dlatego, jeśli coś wzbudza Twój niepokój, nie odkładaj tego na później. Skonsultuj swoje obawy z doświadczonym specjalistą.

 

Jak wygląda diagnostyka angiologiczna, czyli u „lekarza od żył”?

Badanie dopplerowskie to najpopularniejszy rodzaj diagnostyki i najczęściej stosowany w angiologii. Technika ultrasonograficzna pozwala na ocenę przepływów w naczyniach krwionośnych, co pozwala wykryć najdrobniejsze schorzenia układu żylnego. To one mogą powodować powstawanie poważniejszych problemów. Badanie dopplerowskie pomaga w podjęciu decyzji o metodach leczenia.

 

Masz dodatkowe pytania? Napisz, zadzwoń lub umów się na wizytę.

Harmonogram pracy

Termin w recepcji

Pytania i odpowiedzi
Czym zajmuje się angiolog ?

Angiolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, leczeniem i diagnozowaniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26