Anoskopia

Anoskopia to badanie proktologiczne, które wykonuje się przy pomocy wziernika nazywanego anoskopem i przeprowadza je proktolog. Zanim to nastąpi pacjent przechodzi badanie fizykalne per rectum, czyli przez odbyt. Anoskopia pozwala ocenić stan końcowej części odbytnicy i kanał odbytu.

Czym jest anoskopia?

Proktolog wykonuje anoskopię w celu obserwacji potencjalnych zmian patologicznych w zakresie kanału odbytu. Badanie wymaga wprowadzenia do odbytu krótkiej rurki, a konkretnie wziernika, nazywanego anoskopem. Anoskopia pozwala na wykrycie schorzeń odbytu, których nie widać z zewnątrz. Jednocześnie pozwala na wzrokową ocenę zmian takich jak hemoroidy czy polipy kanału odbytu.

Wskazania do wykonania anoskopii

Najczęściej na anoskopię trafiają pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarza z częstym krwawieniem z odbytu. Anoskopia pozwala precyzyjnie wskazać miejsce krwawienia, jeśli znajduje się ono w zakresie badań proktologicznych . Jednym z najczęstszych powodów krwawienia z odbytu są żylaki odbytu lub szczelina odbytu.. Nigdy nie wolno lekceważyć problemu, ponieważ może on świadczyć o chorobie nowotworowej. Wczesna diagnoza pozwala podjąć skuteczne leczenie.

Lekarze wybierają anoskopie, gdy pojawiają się wątpliwości związane z badaniem palpacyjnym. Jeśli stwierdzono w nim bolesności, zgrubienia, nierówności śluzówki, to może świadczyć o różnych chorobach odbytnicy i odbytu. Anoskopia pozwala zobaczyć i zweryfikować, co dzieje się w tym wybranym miejscu układu pokarmowego.

Anoskopię wykonuje się także w sytuacji, gdy w odbycie znalazło się ciało obce, w momencie pojawienia się zaburzeń rytmu wypróżniania, guzów odbytu i bolesnego parcia na stolec.

Jak się przygotować do anoskopii?

Samo przygotowanie do badania jest proste. Najważniejsze to stosować się do wskazówek i zaleceń lekarza lub personelu medycznego. Nie trzeba być na czczo, ale nie zaleca się jedzenia przed badanie. Pacjent powinien zadbać o wypróżnienie. Dzięki temu śluzówka nie będzie przesłonięta masą kałową, a to zmniejszy dyskomfort odczuwalny przez pacjenta w trakcie badania.

Zwykle zaleca się wykonanie dwóch wlewek doodbytniczych na 2-4 godziny przed anoskopią. Preparat dostępny jest w aptece bez recepty. Cała procedura nie jest bolesna dla pacjenta, ale może powodować pewny dyskomfort z uwagi parcia na stolec i krępującą okolicę badania. Zastosowanie się do zaleceń lekarza może pomóc złagodzić negatywne odczucia związane z badaniem.

Jak wygląda badanie anoskopowe?

W trakcie badania wykorzystuje się anoskop, który składa się z jednorazowego tubusu o długości ok. 8 cm i średnicy 2 cm, a także z rękojeści z główką optyczną i oświetleniem. Akcesorium pozwala proktologowi na wgląd w kanał odbytu.

Przed rozpoczęciem badania pacjent układa się na lewym boku z nogami podciągniętymi pod klatkę piersiową. Należy zdjąć bieliznę, aby umożliwić wprowadzenie tubusu z prowadnikiem. Akcesorium pokrywa się lubrykantem, aby ułatwić jego wprowadzenie do dolnego odcinka układu pokarmowego. W kolejnym kroku usuwa się prowadnik, a rękojeść i światło zostają zapięte na anoskopie, co umożliwia badanie i ocenę kanału odbytu.

Każda sytuacja jest indywidualna i należy przestrzegać zaleceń lekarza.

Personel poradni proktologicznej

W naszym Centrum Medycznym wizyty anoskopowe konsultuje lek J. Mizerski

Masz dodatkowe pytania? Napisz, zadzwoń lub umów się na wizytę.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26