Diabetologia jest specjalizacją medyczną, która zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem cukrzycy i jej powikłań. Choroba ta została uznana za przypadłość cywilizacyjną, ponieważ coraz więcej osób w różnym wieku cierpi z jej powodu. Osoby cierpiące na cukrzycę muszą pozostać pod stałą kontrolą poradni diabetologicznej na każdym etapie choroby. Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i kiedy zgłosić się do lekarza diabetologa?
Diabetolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem cukrzycy, a także innych chorób metabolicznych, które związane są z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Rolą diabetologa jest rozpoznanie typu cukrzycy lub nieprawidłowości metabolicznej, a w przypadku wystąpienia powikłań skierowanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Do obowiązków tego specjalisty zalicza się również wystawianie skierowań na przeprowadzenie dodatkowych badań oraz kwalifikacja osób z cukrzycą do różnych zabiegów chirurgicznych. Zadaniem diabetologa jest też dobranie odpowiedniej metody leczenia. Lekarz uczy też pacjentów posługiwania się glukometrem oraz urządzeniami do iniekcji insuliny.
Do poradni diabetologicznej należy zgłosić się po rozpoznaniu niepokojących objawów. Do takich, będących podstawą do umówienia się na wizytę u specjalisty z dziedziny diabetologii, zaliczają się:
Poza podstawową morfologią lekarz diabetolog zleca wykonanie dodatkowych badań, które pozwalają określić schorzenie, na które cierpi pacjent. Do poradni diabetologicznej powinny zgłosić się kobiety w ciąży, ponieważ w wyniku zmian hormonalnych zwiększa się ryzyko wystąpienia tak zwanej ciąży cukrzycowej.
Priorytetowym zadaniem diabetologa jest wykrywanie, profilaktyka i wyleczenie cukrzycy lub choroby metabolicznej, związanej z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Po dokładnym rozpoznaniu przypadłości, lekarz wprowadza u pacjenta właściwą dietę o niskim indeksie glikemicznym, aktywność fizyczną, która dostosowana jest do jego stanu zdrowia i kondycji, a w razie konieczności odpowiednie leczenie farmakologiczne.
W terapii cukrzycy i zaburzeń metabolicznych istotne jest pozbycie się nałogów, a zwłaszcza palenia papierosów i picia alkoholu.
Zadaniem diabetologa jest leczenie:
Jeżeli sama zmiana stylu życia jest niewystarczająca, lekarz diabetolog może zlecić określoną farmakoterapię lub insulinoterapię.
Przed wizytą u każdego specjalisty należy odpowiednio się przygotować. Zanim udasz się do diabetologa, skompletuj wszystkie badania, których wyniki wywołują w Tobie niepokój. Jeżeli nie jest to pierwsza wizyta u lekarza tej specjalizacji, przygotuj karty informacyjne z pobytów w szpitalach i opinie od innych medyków, jeżeli takie posiadasz.
W przypadku pierwszej wizyty lekarz diabetolog przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Dlatego przed spotkaniem zastanów się, na jakie choroby przewlekłe chorujesz oraz jakie leki przyjmujesz na stałe. Spisz wszelkie przebyte zabiegi operacyjne wraz z datami ich wykonania. Przypomnij sobie też historię cukrzycy w rodzinie – jeżeli taka istnieje.
Jeżeli do wizyty u diabetologa skłoniły Cię objawy, które towarzyszą Ci cyklicznie lub każdego dnia, koniecznie zanotuj je na telefonie czy notesie i przedstaw wykwalifikowanemu lekarzowi. W trakcie wywiadu diabetolog zapyta Cię, jak często występują i czy objawiają się w konkretnych okolicznościach – np. po spożyciu posiłku.
Specjalista z zakresu diabetologii na pewno zapyta Cię o Twój tryb życia, masę ciała oraz dietę, jaką stosujesz. Pamiętaj, aby przygotować dokładne odpowiedzi na te pytania – wszystkie informacje są pomocne przy ustaleniu dolegliwości i dostosowania odpowiedniej profilaktyki oraz leczenia.
W naszej poradni diabetologicznej konsultuje dr n. med. Ewa Mazur.
Centrum Medyczne INTER-MED
ul. 1 Maja 27
42-217
Częstochowa