Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem dla utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego. Występuje ono w hemoglobinie, substancji w czerwonych krwinkach, która przenosi tlen we krwi z płuc do reszty ciała. Jego obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu oraz mięśni, a także utrzymania w dobrym stanie układu odpornościowego.
Niedobór żelaza może być leczony przy pomocy zmiany diety oraz terapii doustnej. Gdy jednak metody te zawiodą, niezbędne mogą być procedury dożylne. Wówczas terapia odbywa się przy pomocy wlewów.
Dożylna terapia niedoboru żelaza to procedura polegająca na podawaniu preparatów poprzez wlew dożylny. Przeprowadza ją lekarz w warunkach klinicznych lub szpitalnych.
Aby mogło do niej dojść, niezbędny jest wywiad lekarski, a także analiza wyników badań krwi oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Procedurę wlewu dożylnego w ramach uzupełniania niedoborów żelaza wykonuje lekarz w oparciu o wyniki badań, a także przeprowadzone rozmowy z pacjentem. Istnieją jednak objawy, które sugerują, iż w naszym ciele dzieje się coś niedobrego. Wówczas możemy skonsultować nasze obawy z hematologiem. Szczególnie niepokojące mogą być następujące symptomy:
Wdrożenie terapii niedoboru żelaza następuje po przeprowadzeniu badań fizykalnych i laboratoryjnych przez lekarza hematologa podczas wizyty kwalifikacyjnej na którą należy dostarczyć świeże wyniki badań: układ krzepnięcia, morfologia, HBS, HCV, żelazo, ferrytyna, CRP, ASPAT/ALAT. Po stwierdzeniu niedoboru, pacjent zostaje skierowany na wlew.
Terapia odbywa się poprzez wenflon włożony do żyły, za pomocą którego podawany jest lek przez 30 minut. Następnie przez kolejne pół godziny pacjent pozostaje na obserwacji. Ilość wlewów zależy od dawki, która określana jest na podstawie wyjściowego poziomu hemoglobiny oraz wagi pacjenta.
Dożylna terapia niedoboru żelaza sprawdza się w kilku przypadkach, gdy:
O wszelkich szczegółach procedury wlewu żelaza informuje lekarz specjalista i to on udziela dokładnych rad. Prowadzący może poprosić chorego o nie spożywanie pokarmów i napojów przed zabiegiem, założenie wygodnego ubrania, które umożliwia przeprowadzenie terapii, a także informowanie o zmianach zdrowotnych po lub w trakcie zabiegu np. reakcjach alergicznych.
Przed samą procedurą wlewu, warto powiedzieć lekarzowi o:
Po terapii mogą pojawić się objawy w postaci ciemnego stolca. Nie należy się tym niepokoić. To naturalna konsekwencja przyjmowania preparatów z żelazem. Do innych skutków ubocznych wlewów może należeć m.in.:
Czasem skutki mogą występować od 1-2 dni, jednak najczęściej trwają zaledwie dobę. W razie zaostrzenia lub nieustąpienia ww. objawów, skonsultuj się z lekarzem.
Cennik
konsultacja kwalifikacyjna - 140 zł
podanie wlewu 500 mg - 480 zł
Centrum Medyczne INTER-MED
ul. 1 Maja 27
42-217
Częstochowa