Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Dożylna terapia niedoboru żelaza

Żelazo jest pierwiastkiem, który jest niezbędny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Gdy dochodzi do jego niedoboru zazwyczaj zmienia się dietę i stosuje odpowiednie leczenie doustne. Niestety nie zawsze ta terapia pomaga, ale jest inne wyjście  - dożylne podanie żelaza.

Niedokrwistość (anemia) stanowi najczęściej występujące zaburzenie hematologiczne z jakim ludzie mają do czynienia.   Dotyka ona bowiem 25 % populacji świata, a jej najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza. Najczęściej niedobór żelaza wynika z łagodnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Wystarczy zmienić styl życia, zastosować doustną suplementację żelaza i leczenie choroby podstawowej w większości przypadków szybko prowadzi do poprawy wyników i stanu zdrowia pacjenta.

Niestety czasem suplementacja doustna żelaza nie przynosi spodziewanych efektów. Często pacjenci mają dolegliwości żołądkowo-jelitowe i muszą przerwać zażywanie doustne żelaza. Wówczas skuteczną metodą leczenia niedokrwistości są dożylne wlewy żelaza.

Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem, mającym wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. W czerwonych krwinkach znajduje się substancja hemoglobina, która przenosi tlen z płuc do reszty ciała.

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru żelaza:

 • bóle, zawroty głowy
 • kołatanie serca
 • duszności
 • osłabienie i szybkie męczenie się
 • zaburzona koncentracja i uwaga
 • zmiany na skórze, włosach i paznokciach
 • bladość skóry i błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej, spojówek

Za pomocą dożylnego wlewu żelaza możemy osiągnąć szybszy efekt w uzupełnieniu niedoborów tego pierwiastka, niż  w przypadku doustnej suplementacji. Dodatkowo unikamy niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego , takich jak: biegunka, mdłości, bóle brzucha, rozstrój żołądka.

Kiedy warto zastosować dożylne wlewy żelaza:

 • brak rezultatów dotychczasowego leczenia
 • niepożądane efekty uboczne uniemożliwiające doustną suplementację
 • jest potrzeba podniesienia poziomu  żelaza
 • u osób chorujących na niewydolność serca lub przewlekłą chorobę nerek
 • u osób chorujących na schorzenia zapalne przewodu pokarmowego

Jak wygląda procedura podania żelaza:

 1. Wizyta kwalifikująca do dożylnego podania żelaza - na wizytę należy dostarczyć świeże wyniki badań : Układ krzepnięcia, Morfologia HBS HCV ŻELAZO FERYTYNA CRP ASPAT/alat.           
 2. Po kwalifikacji  - dożylne podanie żelaza.  Pacjent spędza w placówce 1 godzinę. Poprzez wenflon włożony do żyły podawany jest lek przez 30 minut, następnie przez kolejne pół godziny pacjent pozostaje na obserwacji.  Wlew może nie być jednorazowy, ponieważ uzależnione jest to od dawki, jaką określi lekarz podczas kwalifikacji do zabiegu (zależy to od wyjściowej hemoglobiny i wagi pacjenta).

Cennik

konsultacja kwalifikacyjna - 140 zł

podanie wlewu 500 mg - 480 zł