Leczymy choroby żołądka, jelit, odbytu, trzustki, a także zgagę, biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, nietolerancje pokarmowe i wykonujemy zabiegi endoskopowe w znieczuleniu.
Gastroenterologia dla dorosłych jest dziedziną medyczną, która zajmuje się schorzeniami w obrębie układu pokarmowego (przełyk, żołądek, jelita cienkie i grube, odbyt, wątroba, drogi żółciowe, trzustka). Specjalista w tym zakresie najczęściej przeprowadza takie badania jak gastroskopia, kolonoskopia, USG i RTG jamy brzusznej oraz test na obecność Helicobacter pylori, ale także w razie konieczności - tomografię komputerową (TK), rezonans magnetyczny (HR), endoskopowe USG (EKS) i inne.
Do poradni gastroenterologicznej należy udać się w przypadku zaobserwowania niepokojących dolegliwości w obrębie układu pokarmowego, na przykład postępującej i niezamierzonej utraty masy ciała, bólu podczas przełykania, nawracającej zgagi czy uczucia przeszkody w gardle, nawracających bólów brzucha i wzdęć po jedzeniu, przewlekłych zaparć, krwi w stolcu (także krwi utajonej) oraz biegunki utrzymującej się powyżej kilku (5-7) dni. Jakie choroby leczy specjalista w zakresie gastroenterologii dla dorosłych?
Gastroenterolog zajmuje się różnego rodzaju nieprawidłowościami w obrębie układu pokarmowego. Zaliczają się do nich schorzenia przełyku, takie jak refluks czy nowotwory - łagodne lub złośliwe np. rak płaskonabłonkowy bądź gruczołowy przełyku. Oprócz tego medycy skutecznie pomagają osobom, które zmagają się z przełykiem Barretta, achalazją, eozynofilowych zapaleniem lub grzybicą oraz żylakami przełyku.
Poza tym gastroenterolog diagnozuje i leczy choroby żołądka, do których zaliczają się zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowe, choroby nowotworowe, żylaki dna żołądka czy metaplazją jelitową.
Do zainteresowań gastroenterologa zaliczają się też schorzenia w obrębie jelita cienkiego i grubego. Specjalista podejmuje się rozpoznawaniem i leczeniem takich przypadłości jak choroby nowotworowe, zaburzenie Leśniewskiego-Crohna, zapalenie uchyłków jelita grubego, zespół jelita drażliwego (IBS), wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy zespół przerostu bakteryjnego (SIBO).
Lekarz gastroenterolog zajmuje się także rzadszymi schorzeniami jelit jak:
Do gastroenterologa należy zgłosić się w przypadku zaobserwowania niepokojących zmian czy dolegliwości w obrębie układu pokarmowego. Zaliczają się do nich:
Gastroenterolog przeprowadzi wywiad oraz badanie, a następnie zleci wykonanie potrzebnych testów, na podstawie których postawi diagnozę i wprowadzi stosowne leczenie.
Wizyta u gastroenterologa rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, podczas którego lekarz pyta pacjenta między innymi o niepokojące objawy, stosowaną dietę, wypróżnienia czy przyjmowane leki. Poza tym przeprowadza badania palpacyjne okolic brzucha, by ustalić, w którym miejscu pacjent odczuwa ból. Na podstawie wstępnej analizy lekarz może zlecić takie badania jak:
W naszej poradni gastroenterologicznej konsultacji udzielają specjaliści z Częstochowy, Warszawy, Katowic, w tym z ośrodków uniwersyteckich:
Centrum Medyczne INTER-MED
ul. 1 Maja 27
42-217
Częstochowa