Ból brzucha, kolkę lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego konsultujemy u lekarza gastroenterologa.
Gastroenterologia dziecięca jest wymagającym działem gastrologii, który zajmuje się diagnozowaniem chorób na podstawie często niejednoznacznych objawów. Do lekarza z tego zakresu zgłaszają się opiekunowie z dziećmi i niemowlętami, które cierpią z powodu ostrych i przewlekłych biegunek, które mogą być niezwykle niebezpieczne w tak młodym wieku. Do równie częstych i istotnych należą: ostre i przewlekłe biegunki, nudności i wymioty, zaparcia, brak oczekiwanego przyrostu masy ciała lub nagła jej utrata czy zbyt szybki przyrost masy ciała. Objawy te często świadczą o poważnej chorobie, mogącej zakłócać rozwój dzieci od okresu noworodkowego, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności.Czym dokładnie zajmuje się gastroenterolog dziecięcy i kiedy się do niego zgłosić ze swoim dzieckiem?
Gastroenterologia dziecięca jest działem w obrębie pediatrii, która obejmuje diagnozowanie oraz leczenie chorób układu pokarmowego u pacjentów od wieku niemowlęcego do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Gastroenterolog dziecięcy zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem oraz wdrażaniem właściwego planu kuracji.
W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, gastroenterolog zleca wykonanie specjalistycznych badań, na podstawie których rozpoznaje chorobę, ocenia poziom jej zaawansowania i stosuje mniej lub bardziej inwazyjne metody leczenia.
Pierwszym etapem badań jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z rodzicem lub opiekunem. Wywiad ma na celu zebranie informacji o rodzaju oraz częstotliwości problemu. Kolejnym jest polecenie wykonania podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, kału, moczu oraz odczynu Biernackiego. Ważne jest, aby na wizytę z gastroenterologiem dziecięcym zabrać książeczkę zdrowia dziecka.
Układ pokarmowy dziecka jest bardzo wrażliwy, dlatego nie powinno się bagatelizować żadnych, nawet z pozoru niewinnych objawów. Gastroenterolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wielu chorób, do których zaliczają się:
Pamiętaj, że powodzenie w leczeniu chorób układu pokarmowego zależy w dużym stopniu od ich wczesnego zdiagnozowania.
Do jednych z najczęściej wykonywanych badań umożliwiających rozpoznanie wielu dokuczliwych chorób, jest diagnostyka endoskopowa, a przede wszystkim gastroskopia. Badanie to polega na wprowadzeniu do przełyku giętkiego enteroskopu, który zakończony jest kamerą. Dzięki temu możliwe jest obejrzenie znacznej części odcinka układu pokarmowego, od przełyku przez żołądek aż po dwunastnicę.
Gastroskopię najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W czasie badania możliwe jest pobranie wycinka do analizy histopatologicznej i przeprowadzenie tak zwanego testu urazowego na obecność Helicobacter pylori. Gastroskopia jest w całości bezpiecznym badaniem i nie obciąża organizmu pacjenta.
Wizyta obejmuje dobrze zebrany wywiad, badanie lekarskie dziecka uzupełnione, jeżeli jest taka potrzeba, badaniem USG. Do postawienia właściwego rozpoznania potrzebne są również badania laboratoryjne, wykonywane z krwi, moczu i kału dziecka oraz testy oddechowe z latową, fruktozą, laktuloza, które potwierdzają bądź wykluczają nietolerancje pokarmowe oraz SIBO: zespół przerostu bakteryjnego jelita.
Jeżeli Twoje dziecko uskarża się na niepokojące objawy w obrębie układu pokarmowego, umów się na konsultację jak najszybciej.
Do gastroenterologa dziecięcego należy się zgłosić, jeżeli zauważono któreś z następujących objawów:
Nawet z pozoru niewinne dolegliwości mogą być pierwszym objawem poważniejszej choroby w obrębie układu pokarmowego. Dlatego nie bagatelizuj żadnego z nich i umów swoje dziecko na wizytę.
W naszej poradni gastroenterologicznej konsultacji udzielają specjaliści z Częstochowy, Sosnowca i Katowic.
Prof. dr hab. n. med. Marek Waluga – pacjenci od 16 roku życia;
Dr n. med. Krzysztof Janik – pacjenci od 16 roku życia.
Lek. med. Małgorzata Wojcieszyn – noworodki i starsi pacjenci.
Centrum Medyczne INTER-MED
ul. 1 Maja 27
42-217
Częstochowa