Gastroskopia

Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądku i dwunastnicy. Jeżeli odczuwasz zgagę, problemy z przełykaniem, pojawiają się nudności i wymioty lub notorycznie występuje ból brzucha, warto umówić się na konsultację z lekarzem specjalistą - gastroenterologiem (potocznie gastrologiem) i rozważyć wykonanie gastroskopii.

Czym jest gastroskopia?

Podstawowym badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego jest gastroskopia. Badanie ocenia stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez usta gastroskopu, czyli urządzenia przypominającego przewód wyposażony w kamerę i oświetlenie. Lekarz wykonujący badanie powoli przesuwa gastroskop oglądając przełyk, żołądek i dwunastnicę na ekranie monitora. W przypadku stwierdzenie objawów choroby, lekarz może wykonać zdjęcie lub pobrać wycinek (biopsję) do badania pod mikroskopem (badanie histopatologiczne).

Gastroskopia pozwala ocenić błonę śluzową przełyku, w tym zmiany refluksowe i owrzodzenia oraz funkcjonowanie zwieracza przełyku - często zaburzone w chorobie refluksowej przełyku. Ponadto w gastroskopii lekarz ocenia stany zapalne, owrzodzenia i nadżerki występujące w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Często przyczyną tych dolegliwości jest infekcja bakterią Helicobacter pylori, co podczas badania gastroskopii zostanie sprawdzone w teście ureazowym i/lub badaniu wycinka błony śluzowej. W przypadku opornych na leczenie infekcji Helicobacter pylori, wykonuje się posiew soku żołądkowego z antybiogramem, aby dobrać odpowiedni antybiotyk. W gastroskopii oceniana jest również dwunastnica, co stanowi ważny element diagnostyczny choroby wrzodowej dwunastnicy, jak i celiakii (choroby trzewnej). Ponadto, w badaniu endoskopowym oceniana jest elastyczność ścian przewodu pokarmowego - ważny element oceny w kierunku raka przełyku i żołądka. Dodatkowo, gastroskopia pozwala ocenić występowanie żylaków przełyku i dna żołądka, często obecnych w marskości wątroby. 

Lekarz endoskopista w trakcie zabiegu może pobrać wycinek błony śluzowej, szczególnie w przypadku zaobserwowanych patologii (np. guzy, owrzodzenia lub polipy), jak i w celu diagnostyki wynikającej ze wskazań do badania (infekcja Helicobacter pylori lub eozynofilowe zapalenie przełyku). Pobrany wycinek poddawany jest badaniu pod mikroskopem (histopatologicznemu), w celu określenia charakteru zmian, a wynik dostępny jest w ciągu około 14 dni.

Diagnostykę przewodu pokarmowego, zanim przejdziemy do gastroskopii, zazwyczaj poprzedza USG jamy brzusznej. Jest to metoda nieinwazyjna umożliwiająca wstępną ocenę narządów jamy brzusznej.

Gastroskopia diagnostyczna i terapeutyczna (zabiegowa)

Gastroskopia, poza rolą diagnostyczną chorób przełyku, żołądka i dwunastnicy, może stanowić formę leczenia (gastroskopia zabiegowa). Odpowiednia diagnostyka pozwala na dobranie odpowiedniej metody leczenia (dieta, zmiana stylu życia, leczenie farmakologiczne lub zabiegowe) oraz uzyskać bardzo dobre wyniki - ustąpienie dolegliwości. 

Gastroskopia diagnostyczna

Ta forma leczenia pozwala wykryć:
-chorobę refluksową przełyku
-chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy dwunastnicy,
-żylaki przełyku i dna żołądka
-nowotwory (raka) przełyku, żołądka (np. chłoniaka) i dwunastnicy, 
-zapalenie błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby,
-celiakię (choroba trzewna),
-eozynofilowe zapalenie przełyku,
-zmiany wywołane działaniem środków chemicznych (leki, zmiany popromienne),
-przepuklinę rozworu przełykowego,
-przełyk Barretta. 

Gastroskopia terapeutyczna (zabiegowa)

Zadania terapeutyczne gastroskopii zabiegowej pozwalają na:
-usunięcia ciał obcych,
-usunięcia polipów,
-wykonania gastrostomii (PEG),
-zatamowania krwawień,
-zamknięcia przetok,
-poszerzania zwężeń przełyku,
-protezowania przełyku,
-opaskowania żylaków przełyku,
-usunięcia błony śluzowej wraz ze wczesnymi zmianami nowotworowymi.

Innym rodzajem badania, które pomaga w diagnostyce dolegliwości układu pokarmowego, jest kolonoskopia, która służy do oceny dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym końcowego odcinka jelita cienkiego oraz całego jelita grubego w tym odbytnicy.

Gastroskopia – przygotowanie do badania

Przed badaniem gastroskopii należy się odpowiednio przygotować. Lekarze zalecają, aby przestrzegać trzech wytycznych:

 • 12 godzin przed gastroskopią - nie żuj gumy i nie pal papierosów,
 • 8 godzin przed gastroskopią - nie jedz,
 • 4 godziny przed gastroskopią - nie pij.

Lekarz poinformuje Cię, że po zakończeniu badania nie można spożywać pokarmów przez około dwie godziny. Podrażniony przełyk i gardło mogą wywoływać uczucie bólu, co wpływa na dyskomfort w trakcie konsumpcji. Większość pacjentów jednak nie stwierdziła takich niedogodności.

Gastroskopia a stosowane leki

Jeśli przyjmujesz stałe leki np. na choroby serca, zażyj je rano i popij niewielką ilością wody. W przypadku leków wpływających na krzepliwość krwi, należy ocenić z lekarzem kierującym na badanie wskazania do czasowego odstawienia.

Badanie w kierunku infekcji Helicobacter pylorii jest rutynowo wykonywane podczas gastroskopii. Aby wynik badania był wiarygodny:

 • przez ≥4 tyg. przed badaniem nie należy przyjmować antybiotyków oraz preparatów bizmutu, 
 • przez 2 tyg. przed badaniem nie należy przyjmować inhibitorów pompy protonowej (IPP)  
 • H2–blokery i leki zobojętniające nie mają istotnego wpływu na wyniki badań w kierunku zakażenia H. pylori i można jest stosować do dnia badania. 

Należy pamiętać, że każda modyfikacja przyjmowanych leków stałych powinna być poprzedzona konsultacją lekarską - nigdy nie odstawiaj leków stałych samodzielnie! W przypadku niepewności, jak przygotować się do badania lub jak zmodyfikować leki stałe, umów wizytę u lekarza specjalisty.

Kiedy wykonać gastroskopię?

Badanie endoskopowe wykonywane są na podstawie skierowanie od lekarza, ponieważ wcześniejszy wywiad chorobowy może określić zakres badania. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza specjalisty gastroenterologa i rozważenia gastroskopii?

 1. ból nadbrzusza - dyspepsja
  1. szczególnie u osób w wieku >45 lat
  2. utrzymująca się od >2 mies. lub nawracający 
  3. u osób z nowotworem przewodu pokarmowego w wywiadzie rodzinnym
  4. u chorych przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, np. ibuprofen, ketoprofen, diklofenak itp.)
 2. objawy alarmowe (WSKAZANIA PILNE)
  1. trudność w połykaniu - dysfagia 
  2. bolesne połykanie - odynofagia
  3. niezamierzona utrata masy ciała
  4. silny ból w nadbrzuszu pojawiający się nocą
  5. wyczuwalny palpacyjnie guz w jamie brzusznej lub powiększenie węzłów chłonnych
 3. zgaga - szczególnie gdy uporczywe objawy choroby refluksowej przełyku
  1. szczególnie u chorych w wieku >50 lat
  2. długotrwałe (powyżej kilku miesięcy)
  3. utrzymujące się lub nawracające pomimo leczenia
  4. nietypowe (po wykluczeniu przyczyn spoza przewodu pokarmowego)
 4. ból w klatce piersiowej o niejasnej przyczynie
 5. niedokrwistość z niedoboru żelaza
 6. krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego
  1. czarne (smoliste) stolce
  2. fusowate wymioty
 7. przewlekła biegunka (podejrzenie celiakii)
 8. utrzymujące się lub nawracające wymioty o nieustalonej etiologii
 9. rodzinna polipowatość gruczolakowata
 10. podejrzenie nowotworu 
 11. marskość wątroby (w celu oceny występowania żylaków przełyku i żołądka)

Objawów nigdy nie warto bagatelizować. Badanie pozwala na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego, a właściwa diagnoza pozwala na skuteczne leczenie.

Gastroskopia - jak wygląda badanie krok po kroku?

 • Przed badaniem przygotuj się - sprawdź leki które przyjmujesz oraz ustal z lekarzem kierującym, czy należy zmienić schemat przyjmowania leków przed badaniem. Na 12 godzin przed badaniem nie pal, na 8 godzin przed badaniem nie jedz, a na 4 godziny przed badaniem nie pij.
 • Przyjedź około 15 minut przed umówionym terminem badania - potrzebny będzie czas na rejestrację oraz rozmowę z pielęgniarką i lekarzem i udzielenie zgody na badanie. 
 • Jeśli wybrano badanie z analgosedacją (tzw. “znieczuleniem dożylnym”, przed badaniem odbędzie się kwalifikacja z anestezjologiem oraz założenie wkłucia dożylnego.  
 • Przed przystąpieniem do badania należy wyjąć protezy zębowe i zdjąć okulary. Następnie kładziesz się na lewym boku z głową skierowaną w kierunku klatki piersiowej. Umożliwia to lekarzowi lub pielęgniarce założenie ustnika, który zapewnia odpowiednią pozycję. 
 • Badanie wykonuje się przy pomocy gastroskopu - urządzenia medycznego przypominającego giętka i miękka rurka, którą wprowadza się przez usta, a następnie gardło, do przełyku, żołądka i dwunastnicy. 
 • Badanie może być nieprzyjemne, choć rzadko jest bolesne. Duże znaczenie ma aspekt psychologiczny, czyli nastawienie pacjenta. W trakcie badania najtrudniej powstrzymać odruch wymiotny, pojawiający się w trakcie gastroskopii. Choć nie jest to obowiązkowe, to wielu pacjentów decyduje się na znieczulenie. Dzięki temu badanie jest bezbolesne, a przy tym zmniejsza się ryzyko pojawienia się odruchu wymiotnego.
 • W trakcie zabiegu należy miarowo oddychać i nie połykać śliny, która będzie spływała do specjalnego pojemnika. Warto wiedzieć, że podczas badania do żołądka trafia niewielka ilość powietrza. W związku z tym możesz mieć poczucie wzdęcia i odbijania, ale to normalne zjawiska, które szybko ustępują po zabiegu.
 • Wyniki badania - opis obrazu endoskopowego oraz wynik testu ureazowego (jeśli był wykonywany) pacjent otrzymuje tego samego dnia. 
 • Wynik badania histopatologicznego wycinków uzyskanych podczas badania dostępny będzie po około 14 dniach w Rejestracji.
 • Czas badania jest krótki i wynosi od 10 do 30 minut.

Masz dodatkowe pytania? Napisz, zadzwoń lub umów się na wizytę.

Pytania i odpowiedzi
Przy jakich objawach wykonać gastroskopię ?
 • zgaga
 • problemy z przełykaniem
 • bóle w nadbrzuszu
 • nudności
 • wymioty
 • pełność poposiłkowa
 • odbijanie
 • niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała
 • uszkodzone kwasem szkliwo zębów
 • brak apetytu
 • niedokrwistość
 • krwawe wymioty
 • smoliste stolce
 • diagnostyka celiakii
 • prewencja onkologiczna - zwłaszcza u osób z nowotworowym wywiadem rodzinnym
 • przed zabiegami np. przed usunięciem pęcherzyka żółciowego
Jak przebiega badanie ?

Badanie gastroskopii trwa od kilku do kilkunastu minut. Zwykle badanie przeprowadzone jest w pozycji leżącej na lewym boku. Między szczęki zakładany jest plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza do jamy ustnej endoskop, a pacjent wykonuje ruch połykowy. Moment przechodzenia aparatu do przełyku może być nieprzyjemny, lecz odpowiednia współpraca pacjenta z lekarzem zmniejsza dyskomfort. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Jest to normalne w trakcie gastroskopii. Endoskop używany do badania jest każdorazowo dezynfekowany według właściwej procedury.

Badanie może byc wykonane w znieczuleniu (analgosedacji) z udziałem zespołu anestezjologicznego. Pacjent dostaje wówczas dożylnie leki znieczulające i usypiające. Zachowuje jednak tzw. odruchy somatyczne, a bezpośrednio po badaniu wybudza się i odpoczywa na naszej sali wybudzeń. Znieczulenie zmniejsza uczucie dyskomfortu  pacjenta podczas badania.

Jak przygotować się do badania ?

Jeżeli przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe takie jak : Acard, Polocard lub aspiryna - jeżeli to możliwe - należy je odstawić na 7 dni przed badaniem. Dobrze skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Osoby stale przyjmujące leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, powinny zażyć normalną dzienną dawkę swoich leków popijając małą ilością wody.

Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, a 4 godziny przed badaniem nic nie pijemy. Należy się wówczas powstrzymać od palenia papierosów lub żucia gumy.

Powiązane usługi

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26