Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądku i dwunastnicy. Jeżeli odczuwasz zgagę, problemy z przełykaniem, pojawiają się nudności i wymioty lub notorycznie występuje ból brzucha, warto umówić się na konsultację z lekarzem specjalistą - gastroenterologiem (potocznie gastrologiem) i rozważyć wykonanie gastroskopii.
Podstawowym badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego jest gastroskopia. Badanie ocenia stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez usta gastroskopu, czyli urządzenia przypominającego przewód wyposażony w kamerę i oświetlenie. Lekarz wykonujący badanie powoli przesuwa gastroskop oglądając przełyk, żołądek i dwunastnicę na ekranie monitora. W przypadku stwierdzenie objawów choroby, lekarz może wykonać zdjęcie lub pobrać wycinek (biopsję) do badania pod mikroskopem (badanie histopatologiczne).
Gastroskopia pozwala ocenić błonę śluzową przełyku, w tym zmiany refluksowe i owrzodzenia oraz funkcjonowanie zwieracza przełyku - często zaburzone w chorobie refluksowej przełyku. Ponadto w gastroskopii lekarz ocenia stany zapalne, owrzodzenia i nadżerki występujące w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Często przyczyną tych dolegliwości jest infekcja bakterią Helicobacter pylori, co podczas badania gastroskopii zostanie sprawdzone w teście ureazowym i/lub badaniu wycinka błony śluzowej. W przypadku opornych na leczenie infekcji Helicobacter pylori, wykonuje się posiew soku żołądkowego z antybiogramem, aby dobrać odpowiedni antybiotyk. W gastroskopii oceniana jest również dwunastnica, co stanowi ważny element diagnostyczny choroby wrzodowej dwunastnicy, jak i celiakii (choroby trzewnej). Ponadto, w badaniu endoskopowym oceniana jest elastyczność ścian przewodu pokarmowego - ważny element oceny w kierunku raka przełyku i żołądka. Dodatkowo, gastroskopia pozwala ocenić występowanie żylaków przełyku i dna żołądka, często obecnych w marskości wątroby.
Lekarz endoskopista w trakcie zabiegu może pobrać wycinek błony śluzowej, szczególnie w przypadku zaobserwowanych patologii (np. guzy, owrzodzenia lub polipy), jak i w celu diagnostyki wynikającej ze wskazań do badania (infekcja Helicobacter pylori lub eozynofilowe zapalenie przełyku). Pobrany wycinek poddawany jest badaniu pod mikroskopem (histopatologicznemu), w celu określenia charakteru zmian, a wynik dostępny jest w ciągu około 4 tygodni.
Diagnostykę przewodu pokarmowego, zanim przejdziemy do gastroskopii, zazwyczaj poprzedza USG jamy brzusznej. Jest to metoda nieinwazyjna umożliwiająca wstępną ocenę narządów jamy brzusznej.
Gastroskopia, poza rolą diagnostyczną chorób przełyku, żołądka i dwunastnicy, może stanowić formę leczenia (gastroskopia zabiegowa). Odpowiednia diagnostyka pozwala na dobranie odpowiedniej metody leczenia (dieta, zmiana stylu życia, leczenie farmakologiczne lub zabiegowe) oraz uzyskać bardzo dobre wyniki - ustąpienie dolegliwości.
Ta forma leczenia pozwala wykryć:
-chorobę refluksową przełyku
-chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy dwunastnicy,
-żylaki przełyku i dna żołądka
-nowotwory (raka) przełyku, żołądka (np. chłoniaka) i dwunastnicy,
-zapalenie błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby,
-celiakię (choroba trzewna),
-eozynofilowe zapalenie przełyku,
-zmiany wywołane działaniem środków chemicznych (leki, zmiany popromienne),
-przepuklinę rozworu przełykowego,
-przełyk Barretta.
Zadania terapeutyczne gastroskopii zabiegowej pozwalają na:
-usunięcia ciał obcych,
-usunięcia polipów,
-wykonania gastrostomii (PEG),
-zatamowania krwawień,
-zamknięcia przetok,
-poszerzania zwężeń przełyku,
-protezowania przełyku,
-opaskowania żylaków przełyku,
-usunięcia błony śluzowej wraz ze wczesnymi zmianami nowotworowymi.
Innym rodzajem badania, które pomaga w diagnostyce dolegliwości układu pokarmowego, jest kolonoskopia, która służy do oceny dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym końcowego odcinka jelita cienkiego oraz całego jelita grubego w tym odbytnicy.
Przed badaniem gastroskopii należy się odpowiednio przygotować. Lekarze zalecają, aby przestrzegać trzech wytycznych:
Lekarz poinformuje Cię, że po zakończeniu badania nie można spożywać pokarmów przez około dwie godziny. Podrażniony przełyk i gardło mogą wywoływać uczucie bólu, co wpływa na dyskomfort w trakcie konsumpcji. Większość pacjentów jednak nie stwierdziła takich niedogodności.
Jeśli przyjmujesz stałe leki np. na choroby serca, zażyj je rano i popij niewielką ilością wody. W przypadku leków wpływających na krzepliwość krwi, należy ocenić z lekarzem kierującym na badanie wskazania do czasowego odstawienia.
Badanie w kierunku infekcji Helicobacter pylorii jest rutynowo wykonywane podczas gastroskopii. Aby wynik badania był wiarygodny:
Należy pamiętać, że każda modyfikacja przyjmowanych leków stałych powinna być poprzedzona konsultacją lekarską - nigdy nie odstawiaj leków stałych samodzielnie! W przypadku niepewności, jak przygotować się do badania lub jak zmodyfikować leki stałe, umów wizytę u lekarza specjalisty.
Badanie endoskopowe wykonywane są na podstawie skierowanie od lekarza, ponieważ wcześniejszy wywiad chorobowy może określić zakres badania. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza specjalisty gastroenterologa i rozważenia gastroskopii?
Objawów nigdy nie warto bagatelizować. Badanie pozwala na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego, a właściwa diagnoza pozwala na skuteczne leczenie.
Masz dodatkowe pytania? Napisz, zadzwoń lub umów się na wizytę.
Badanie gastroskopii trwa od kilku do kilkunastu minut. Zwykle badanie przeprowadzone jest w pozycji leżącej na lewym boku. Między szczęki zakładany jest plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza do jamy ustnej endoskop, a pacjent wykonuje ruch połykowy. Moment przechodzenia aparatu do przełyku może być nieprzyjemny, lecz odpowiednia współpraca pacjenta z lekarzem zmniejsza dyskomfort. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Jest to normalne w trakcie gastroskopii. Endoskop używany do badania jest każdorazowo dezynfekowany według właściwej procedury.
Badanie może byc wykonane w znieczuleniu (analgosedacji) z udziałem zespołu anestezjologicznego. Pacjent dostaje wówczas dożylnie leki znieczulające i usypiające. Zachowuje jednak tzw. odruchy somatyczne, a bezpośrednio po badaniu wybudza się i odpoczywa na naszej sali wybudzeń. Znieczulenie zmniejsza uczucie dyskomfortu pacjenta podczas badania.
Jeżeli przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe takie jak : Acard, Polocard lub aspiryna - jeżeli to możliwe - należy je odstawić na 7 dni przed badaniem. Dobrze skonsultować to z lekarzem prowadzącym.
Osoby stale przyjmujące leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, powinny zażyć normalną dzienną dawkę swoich leków popijając małą ilością wody.
Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, a 4 godziny przed badaniem nic nie pijemy. Należy się wówczas powstrzymać od palenia papierosów lub żucia gumy.
Centrum Medyczne INTER-MED
ul. 1 Maja 27
42-217
Częstochowa