Kardiologia dla dorosłych

Kardiologia to jedna z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Zajmuje się schorzeniami serca i układu krwionośnego.

Kardiologia to jedna z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Zajmuje się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego. Kardiolog specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu wrodzonych oraz nabytych chorób serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych. W Polsce lekarze odbywają szkolenia i nabywają kwalifikacje potwierdzone złożeniem państwowego egzaminu w ramach dwóch specjalizacji – kardiologii dla dorosłych i kardiologii dziecięcej. Jest to podział ze względu na inne choroby właściwe dla pacjentów w danej grupie wiekowej. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do przeczytania tekstu.

Kiedy udać się do kardiologa dla dorosłych?

Nie tylko ból i dyskomfort w klatce piersiowej, kołatanie lub poczucie nierównego bicia serca, czy podwyższone ciśnienie krwi wskazują, że konieczna może być wizyta u specjalisty kardiologa. Zasłabnięcia, omdlenia czy duszność wysiłkowa również mogą być powiązane z problemami w sferze układu sercowo-naczyniowego. Podobnie jest z częstymi bólami i zawrotami głowy, które zwykle nie są przez pacjentów kojarzone z kardiologią. Wskazaniem do konsultacji u specjalisty z tej dziedziny medycyny są też niepozorne obrzęki kończyn i twarzy.

Jakie choroby leczy kardiolog?

Lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, dlatego na wizytę warto wziąć ze sobą dotychczas zebraną dokumentację medyczną oraz listę aktualnie przyjmowanych leków. Kardiolog diagnozuje i leczy różne choroby, jak na przykład:

  • bradykardia;
  • choroba wieńcowa;
  • miażdżyca aorty i tętnic obwodowych;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • niewydolność serca;
  • tachykardia;
  • wady serca (wrodzone i nabyte);
  • zaburzenia rytmu serca (arytmia);
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zawał mięśnia sercowego.

Przyczyną niektórych chorób kardiologicznych u osób dorosłych jest niezdrowy styl życia, jak nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Niestety nawet u osoby, która dba o swoją energię i formę, mogą pojawić się problemy kardiologiczne. Jeżeli dotychczas wykonywane badania serca, zapisy EKG czy zapisy holterowskie prezentowały się bardzo dobrze, ale objawy wskazują na pogorszenie stanu zdrowia, trzeba ponowić diagnozę.

Badania najczęściej zlecane przez kardiologa

Poza badaniami laboratoryjnymi kardiolog najczęściej zleca kilka rodzajów testów. Zalicza się do nich echo serca, czyli echokardiografia lub UKG, pozwalające na ocenę prawidłowości budowy narządu, funkcji skurczowej i rozkurczowej, przepływu przez jamy serca czy prawidłowej budowy zastawek. To badanie za pomocą fal ultradźwiękowych. Za pomocą elektrod przyłożonych na skórę klatki piersiowej – EKG – można ocenić rytm pracy serca. Jeśli potrzebny jest długi zapis rejestracji EKG, do badań wykorzystywany jest holter. Podobne urządzenie, które może funkcjonować przez całą dobę czy kilka dni, to holter ciśnienia RR.

W Intermed w Częstochowie możesz skorzystać z konsultacji z kardiologiem, który pomoże z diagnozą, wskaże badania konieczne do wykonania (w tym w naszej pracowni badań holterowskich), a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeśli chcesz szybko skorzystać z profesjonalnej konsultacji, zapraszamy do kontaktu.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26