Nefrologia

Nefrolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego, ze szczególnym uwzględnieniem nerek. Narząd ten jest jednym z kluczowych organów wewnętrznych, który odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu homeostazy, to znaczy równowagi wewnętrznej ustroju. Nerki biorą udział w oczyszczaniu krwi z produktów przemiany materii i toksyn, czego efektem jest powstanie moczu. Poza tym nerki eliminują pojawiające się wahania gospodarki kwasowo-zasadowej, a także wodno-elektrolitowej. Jakie dokładnie choroby leczy nefrolog i kiedy należy się do niego udać?

Kim jest nefrolog?

Nefrolog jest lekarzem specjalistą w zakresie chorób schorzeń nerek i układu moczowego. Lekarz tej dziedziny posiada stosowną wiedzę medyczną oraz umiejętności praktyczne, które umożliwiają mu stawianie trafnych diagnoz, zalecenie odpowiednich badań i wdrożenie stosownego leczenia jednego z najważniejszych narządów.

Nieprawidłowości w obrębie pracy nerek mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Nefrolog zajmuje się także różnego rodzaju schorzeniami w obrębie dróg moczowych. Poza tym specjalista może kierować na dalsze badania i konsultacje u medyków innych dziedzin. Do zadań lekarza nefrologa zalicza się też profilaktyka schorzeń nefrologicznych i leczenie nadciśnienia tętniczego, które jest następstwem chorób nerek.

Jakie choroby leczy nefrolog?

Nefrolog leczy różnego rodzaju choroby w obrębie nerek i układu moczowego, które powodują ich niewłaściwą pracę i zaburzenia. Jakie choroby leczy nefrolog?

  • Kamica moczowa – jest to choroba, która polega na gromadzeniu się złogów w układzie moczowym.
  • Zapalenie dróg moczowych.
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – jest to grupa chorób nerek, która cechuje się stanem zapalnym ich kłębuszków.
  • Torbiele i nowotwory dróg moczowych.
  • Niewydolność nerek – można wyróżnić dwa typy schorzenia, to znaczy niewydolność ostrą, która ma gwałtowny przebieg i jest zwykle odwracalna, oraz przewlekłą, która ma długotrwały przebieg.
  • Diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego.

Choroby nerek są poważnymi schorzeniami, a nieleczone mogą prowadzić do groźnych następstw dla zdrowia, a nawet życia chorego.

Kiedy zgłosić się do nefrologa?

Do głównych zadań nefrologa należy leczenie groźnych chorób nerek, które wymagają kuracji farmakologicznej. Do lekarza powinny zgłosić się osoby, które cierpią z powodu różnego rodzaju schorzeń nerek, jednak ich wykrycie we wczesnej fazie bywa kłopotliwe, ponieważ nieprawidłowości są najczęściej łagodne i niezauważalne.

Do pierwszych symptomów, które warto sprawdzić, są nagłe potrzeba oddawania moczu w nocy oraz chroniczne zmęczenie. Innymi sygnałami, które powinny skłonić do wizyty u nefrologa, są:

  • obrzęki w okolicy stóp i podudzi;
  • obrzęki wokół oczu;
  • bóle kolkowe w okolicy nerek;
  • pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu;
  • częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy;
  • krwiomocz;
  • mętny mocz o zapachu amoniaku.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek mogą objawić się też wysokim ciśnieniem krwi, a nawet niezidentyfikowaną wysypką na ciele. Kłopoty z narządem mogą sygnalizować też nudności i wymioty.

Jakie badania wykonuje nefrolog?

Do wizyty u nefrologa, podobnie jak u każdego innego specjalisty, trzeba się przygotować, kompletując historię choroby i wyniki wykonanych dotąd badań. Jeżeli jest to pierwsza, spowodowana nagłymi objawami wizyta, należy dokładnie wymienić wszystkie niepokojące symptomy podczas wywiadu z lekarzem.

Po analizie wyników (jeżeli takie istnieją) i zebraniu informacji o stanie pacjenta, nefrolog zleca dalsze postępowanie, na przykład wykonanie określonych badań, takich jak analiza krwi i moczu. Specjalista w dziedzinie nefrologii może także wydać skierowanie na bardziej specjalistyczne badania obrazowe, takie jak USG nerek, tomografię lub rezonans układu moczowego, a w określonych przypadkach biopsję narządu.

Podczas wizyty u nefrologa lekarz może także zapytać o stosowaną dietę, zażywane leki i występujące w rodzinie choroby. W przychodni specjalistycznej Intermed przeprowadzamy kompleksowe badania nerek i układu moczowego, a nasi doświadczeni lekarze trafnie diagnozują problem i zalecają dalsze leczenie. Zapraszamy do kontaktu.

Harmonogram pracy

Zapisy do poszczególnych specjalistów w recepcji.

Cennik

konsultacja  - 190 zł
USG podczas konsultacji - 100 zł

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26