PH-metria zwana jest "złotym standardem" w diagnostyce refluksu. Wykonuje się ją w celu zdiagnozowania refluksu lub przed zabiegiem operacyjnym.
24 godzinna pH-metria z impedancją jest najlepszym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia choroby refluksowej przełyku i określenia jej zaawansowania, a także poszerzonej diagnostyki w przypadku braku efektu leczenia lub występowania objawów refluksu spoza przewodu pokarmowego (kaszel o nieznanej przyczynie, nadżerki zębów). Przeprowadzenie badania umożliwia dobór odpowiednich leków i ocenę skuteczności leczenia. Ma istotne znaczenie, ponieważ u 30 % pacjentów nie wykazujących cech zapalenia przełyku w oparciu o badanie endoskopowe występuje zarzucanie żołądkowo-przełykowe czyli NERD.
24 godzinne badanie pH-metrii z impedancją pozwala ocenić zmiany pH w przełyku, zdiagnozować charakter refluksu oraz jego powiązania z objawami. Całodobowy charakter badania umożliwia detekcję refluksu oraz zmian pH w przełyku podczas codziennych czynności pacjenta, pozwalając na identyfikację czynników wywołujących refluks żołądkowo-przełykowy.
W porównaniu do badania pH-metrii , badanie z pH-metrii z impedancją pozwala na wykrycie słabo kwaśnego refluksu ( którego zwykła pH-metria nie wykryje), scisłe powiązanie objawów z refluksem oraz identyfikację refluksu gazowego, płynnego lub mieszanego.
Wskazania do badania pH-metrii :
Przeciwwskazania do badania pH-metrii :
Przebieg badania
Przez nos wprowadza się pacjentowi cewnik jednorazowy zawierający elektrody do pomiaru impedancji w świetle przełyku na długości około 20 cm oraz elektrodę słuzącą do pomiaru stężenia jonów wodorowych (pH), której końcówka zostaje ustalona 5 cm powyżej dolnego zwieracza przełyku. Zmiany są rejestrowane przez mały, przenośny rejestrator połączony z cewnikiem.
Przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dla uniknięcia wymiotów podczas zakładania sondy należy być na czczo przez 6 godzin przed badaniem. Z reguły zaleca się wstrzymanie od przyjmowania inhibitorów pompy protonowej przez 7 dni przed badaniem, innych leków wpływających na wydzielanie żołądkowe i leków prokinetycznych przez 2 dni oraz leków zobojętniających przez 24 godziny przed badaniem. Należy powiadomić lekarza kierującego do badania o wszystkich zażywanych lekach i zastosować się do jego zaleceń odnośnie zażywania leków.
Centrum Medyczne INTER-MED
ul. 1 Maja 27
42-217
Częstochowa