pH-metria z impedancją

PH-metria zwana jest  "złotym standardem" w diagnostyce refluksu. Wykonuje się ją w celu zdiagnozowania refluksu lub przed zabiegiem operacyjnym.

24 godzinna pH-metria z impedancją jest najlepszym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia choroby refluksowej przełyku i określenia jej zaawansowania, a także poszerzonej diagnostyki w przypadku braku efektu leczenia lub występowania objawów refluksu spoza przewodu pokarmowego (kaszel o nieznanej przyczynie, nadżerki zębów). Przeprowadzenie badania umożliwia dobór odpowiednich leków i ocenę skuteczności leczenia. Ma istotne znaczenie, ponieważ u 30 % pacjentów nie wykazujących cech zapalenia przełyku w oparciu o badanie endoskopowe występuje zarzucanie żołądkowo-przełykowe czyli NERD.

24 godzinne badanie pH-metrii z impedancją pozwala ocenić zmiany pH w przełyku, zdiagnozować charakter refluksu oraz jego powiązania z objawami. Całodobowy charakter badania umożliwia detekcję refluksu oraz zmian pH w przełyku podczas codziennych czynności pacjenta, pozwalając na identyfikację czynników wywołujących refluks żołądkowo-przełykowy.

W porównaniu do badania pH-metrii , badanie z pH-metrii z impedancją pozwala na wykrycie słabo kwaśnego refluksu ( którego zwykła pH-metria nie wykryje), scisłe powiązanie objawów z refluksem oraz identyfikację refluksu gazowego, płynnego lub mieszanego.

Wskazania do badania pH-metrii :

 •  brak skuteczności leczenia antysekrecyjnego i utrzymywanie się objawów ( zgaga, regurgitacje- przesunięcie treści żołądkowej z żołądka do przełyku) przy prawidłowym obrazie endoskopowym
 •  nietypowe objawy GERD
 •  ból w klatce piersiowej niekardiologiczny ( NCCP)
 •  objawy płucne (kaszel, astma, nawracające aspiracyjne zapalenie płuc)
 •  objawy laryngologiczne ( przewlekłe zapalenie krtani, gardła, zatok )
 •  objawy nietypowe ( dyspepsja, odbijanie, czkawka, ból w nadbrzuszu)
 •  badanie skuteczności leczenia ( w tym po zabiegach operacyjnych)
 •  kwalifikacja do chirurgicznego leczenia choroby refluksowej

Przeciwwskazania do badania pH-metrii :

 • osoby z ciężkimi zaburzeniami krzepnięcia
 • osoby z niedrożnością przełyku
 • osoby z owrzodzeniami, żylakami lub licznymi uchyłkami przełyku - względne przeciwwskazanie, w niektórych przypadkach uzasadnione)

Przebieg badania

Przez nos wprowadza się pacjentowi cewnik jednorazowy zawierający elektrody do pomiaru impedancji w świetle przełyku na długości około 20 cm oraz elektrodę słuzącą do pomiaru stężenia jonów wodorowych (pH), której końcówka zostaje ustalona 5 cm powyżej dolnego zwieracza przełyku. Zmiany są rejestrowane przez mały, przenośny rejestrator połączony z cewnikiem.

Przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dla uniknięcia wymiotów podczas zakładania sondy należy być  na czczo przez 6 godzin przed badaniem. Z reguły zaleca się wstrzymanie od przyjmowania inhibitorów pompy protonowej przez 7 dni przed badaniem, innych leków wpływających na wydzielanie żołądkowe i leków prokinetycznych przez 2 dni oraz leków zobojętniających przez 24 godziny przed badaniem. Należy powiadomić lekarza kierującego do badania o wszystkich zażywanych lekach i zastosować się do jego zaleceń odnośnie zażywania leków.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26