Poradnia stomijna

Stomia to rozwiązanie dla wielu osób, które cierpią z powodu różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego i narządów wewnętrznych, przez co nie funkcjonują one prawidłowo i wymagają interwencji chirurgicznej. Choć życie ze stomią wydaje się być uciążliwe, to profesjonalna opieka umożliwia szybki powrót do normalności i podnosi jakość życia chorego. Bardzo ważne jest, aby pacjent nauczył się codziennego funkcjonowania po operacji i wykonaniu stomii, w czym pomaga pielęgniarka stomijna. Czym dokładnie jest stomia?

Stomia to rozwiązanie dla wielu osób, które cierpią z powodu różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego i narządów wewnętrznych, przez co nie funkcjonują one prawidłowo i wymagają interwencji chirurgicznej. Choć życie ze stomią wydaje się być uciążliwe, to profesjonalna opieka umożliwia szybki powrót do normalności i podnosi jakość życia chorego. Bardzo ważne jest, aby pacjent nauczył się codziennego funkcjonowania po operacji i wykonaniu stomii, w czym pomaga pielęgniarka stomijna. Czym dokładnie jest stomia?

Co to jest stomia?

Stomia bardzo często nazywana jest także sztucznym odbytem. Jest ona utworzonym w chirurgiczny sposób połączeniem światła przewodu pokarmowego ze skórą. Stomia zakładania jest w celu wprowadzenia substancji odżywczych do przewodu pokarmowego bądź też po to, by stworzyć zastępczą drogę oddawania kału.

Innym rodzajem stomii są tworzone chirurgiczne zespolenia omijające, które polegają na zespoleniu światła przewodu pokarmowego z inną częścią jelita. Stomia może obejmować nie tylko układ pokarmowy, ale również moczowy. Proces taki polega na wszyciu do skóry moczowodu, czyli zbiornika zbierającego mocz.

Istnieje kilka rodzajów stomii:

  • odżywcza i odprowadzająca – kałowa lub moczowa;
  • czasowa i definitywna;
  • kałowa jelitowa i moczowa.

W przypadku stomii pacjent oddaje mocz lub kał niezależnie od swojej woli, dlatego konieczne jest zabezpieczenie otworu przetoki odpowiednim, wykonanym z plastiku workiem.

Kiedy konieczne jest założenie stomii?

Stomia zakładana jest z różnych powodów i wskazań, bardzo często jej konieczność jest wynikiem choroby nowotworowej jelita grubego lub układu moczowego, w których guz uniemożliwia transport i wydostanie się znajdujących się w nich wydzielin. Niekiedy zdarza się, że w związku z chorobami konieczne jest wycięcie całego narządu – odbytnicy z odbytem lub pęcherza moczowego – co również wiąże się z założeniem stomii.

Stomia może być również nakładana czasowo podczas przeprowadzania różnego rodzaju operacji na jelitach. Nierzadko nakłada się ją w razie urazów jamy brzusznej, których efektem jest przerwanie ciągłości przewodu pokarmowego lub dróg moczowych. Założenie stomii bardzo często jest konieczne w przypadku dolegliwości zapalnych jelita, takich jak choroba Leśniewskiego-Crohna. Wskazaniem do założenia stomii są też skomplikowane w leczeniu przetoki odbytniczo-pochwowe lub odbytniczo-pęcherzowe.

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja stomii?

Pacjent ze stomią powinien zostać objęty odpowiednią opieką, dzięki której nauczy się codziennego życia w nowej sytuacji i nabędzie umiejętności wymiany worków. Po operacji leczony powinien zostać przeszkolony przez doświadczoną pielęgniarkę w zakresie postępowania ze stomią.

Po wyjściu ze szpitala pacjent powinien uczęszczać na regularne kontrole w poradni stomijnej. Prawidłowa pielęgnacja stomii polega na:

  • regularnej, powolnej i dokładnej wymianie worków – w razie pośpiechu może dojść do nieprawidłowego założenia worka;
  • utrzymaniu skóry wokół stomii w czystości;
  • dbaniu o stan skóry wokół stomii i nie stosowaniu na nią drażniących preparatów pielęgnujących.

W niektórych przypadkach pacjent nie jest w stanie samodzielnie pielęgnować stomii, dlatego też należy przeszkolić w tym celu jego opiekuna lub zatrudnić do pomocy profesjonalną pielęgniarkę.

Pielęgniarka stomijna: na czym polega jej pomoc?

Opieka stomijna nie rozpoczyna się wbrew pozorom po jej założeniu, ale jeszcze przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego. Wtedy też konieczna jest pomoc pielęgniarki stomijnej, która przygotuje psychicznie i fizycznie pacjenta do operacji. Jej pierwszym zadaniem jest wyznaczenie miejsca stomii oraz skonsultowanie swojej decyzji z lekarzem.

Pielęgniarka stomijna jest zaangażowana w budowę relacji z pacjentem, przeprowadza z nim szczegółowy wywiad medyczny. Przeprowadza też badanie chorego, które odbywa się w trzech pozycjach: siedzącej, stojącej oraz leżącej. W trakcie analizy pielęgniarka ocenia także skórę chorego pod względem występujących na niej blizn lub owrzodzeń. Podstawowym celem badania jest ocena, czy pacjent po wykonaniu stomii będzie miał do niej pełny dostęp.

Obowiązkiem pielęgniarki stomijnej jest także mechaniczne oczyszczanie przewodu pokarmowego oraz pomiar parametrów życiowych, a także przygotowania go do operacji. W poradni stomijnej Intermed możesz liczyć na profesjonalną pomoc doświadczonych i wykwalifikowanych pielęgniarek, które przygotują Cię do zabiegu oraz nauczą prawidłowego postępowania ze stomią – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Personel

Pielęgniarka stomijna - Bożena Mateuszuk

Harmonogram pracy

Wtorek i  czwartek

Kontakt

Na konsultację umówić się można w recepcji na miejscu bądź telefonicznie: 787 653 980

Konsultacje w ramach poradni są bezpłatne

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26