Reumatologia zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem i leczeniem schorzeń reumatycznych kości, stawów oraz ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi tkanki łącznej.
Reumatologia jest dziedziną medycyny wewnętrznej, której celem jest diagnozowanie, leczenie, a także zapobieganie chorobom stawów, kości i tkanki łącznej. Aby zostać reumatologiem należy ukończyć sześcioletnie studia medyczne, a następnie wybrać specjalizację z reumatologii – ta zaś trwa 4-6 lat. Do reumatologa zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią na choroby zwyrodnieniowe mięśni i stawów. Kiedy należy zgłosić się do specjalisty i jakie dolegliwości leczy?
Reumatolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób układu kostno-stawowego, a także przypadłości tkanki łącznej o podłożu zapalnym – takich jak bóle kości, mięśni czy stawów. Do zadań reumatologa zalicza się także prowadzenie działań profilaktycznych, które mają na celu zapobiegać tego rodzaju dolegliwościom.
Reumatolog jest lekarzem specjalistą, którego kompetencje pozwalają na diagnozowanie i leczenie chorób związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu kostno-stawowego bądź tkanki łącznej. Do chorób, które leczy reumatolog, zaliczają się takie przypadłości, jak:
Wszystkie z wyżej wymienionych schorzeń są skutecznie diagnozowane przez specjalistę i efektywnie leczone.
Na konsultację do reumatologa należy udać się w przypadku pojawienia się bólów stawów czy mięśni, które mają nieznane pochodzenie. Jeżeli nie są one efektem np. długotrwałego wysiłku fizycznego czy urazu, a mają charakter przewlekły, należy udać się na wizytę do specjalisty.
Innymi dolegliwościami, z którymi warto zgłosić się do reumatologa, są:
Poza wszystkimi wyżej wymienionym przypadłościami, bezwzględnym wskazaniem do wizyty u reumatologa jest przebyty uraz. Warto pamiętać, że chorób stawów i kości nie należy lekceważyć, ponieważ dotkliwie utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą rzutować na inne organy – np. stan zapalny.
Wizyta u reumatologa – podobnie jak w przypadku konsultacji u innych specjalistów – rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, którego celem jest wstępne zdiagnozowanie przypadłości. To, jakie dodatkowe badania zleci lekarz, zależy od indywidualnego przypadku. Zaliczają się do nich morfologia krwi, badanie moczu i inne badania specjalistyczne, takie jak USG, tomografia komputerowa czy RTG.
Jednym z najważniejszych do oceny stanu pacjenta badań jest RF – poziom czynnika reumatoidalnego. Na podstawie wykonanych badań oraz przeprowadzonego wywiadu, lekarz reumatolog dobiera odpowiednią metodę leczenia. W poradni specjalistycznej Intermed oferujemy usługi reumatologa, który skutecznie i sprawnie zdiagnozuje problem zdrowotny – serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Centrum Medyczne INTER-MED
ul. 1 Maja 27
42-217
Częstochowa