Transfer mikrobioty FMT

Transfer (przeszczep) mikrobioty jelitowej (FMT)  wykonywany jest  w naszym Centrum Medycznym INTER-MED w Częstochowie u osób  z zakażeniem Clostridium difficile nawrotowym lub odpornym na leczenie antybiotykami.

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną transfer (przeszczep) mikrobioty jelitowej (kału, flory jelitowej)  jest skuteczną  metodą leczenia zakażenia Clostridium difficile odpornego na leczenie antybiotykami i mającego charakter nawrotowy.  Skuteczność wynosi nawet 90 % przy prawidłowo zastosowanym transferze i przy braku istotnych działań niepożądanych.

W lecznictwie transfer mikrobioty stosowany jest od 1958 r. Jest to metoda uznana, rekomendowana z mocą A-1 (efektywność potwierdzona badaniami klinicznymi) w leczeniu ciężkich, nawracających przypadków zapalenia jelit w przebiegu zakażenia Clostridium difficile.

CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Clostridium difficile to bakteria, która jest najczęstszą przyczyną rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Choroba może mieć bardzo gwałtowny przebieg w niektórych przypadkach zagrażający życiu. Nosicielstwo bakterii może być również bezobjawowe lub przejawiać się łagodną bądź umiarkowaną biegunką.  Na zarażenie ta bakterią  narażone są głównie osoby:

  • powyżej 65 roku życia
  • po długich antybiotykoterapiach
  • chorujące przewlekle
  • często hospitalizowane
  • przebywające w ośrodku opieki długoterminowej

AKTUALNE WYTYCZNE

Aktualne wytyczne leczenia zakażeń Clostridium difficile (opracowali dr Adam Hermann, dr Paweł Grzesiowski – listopad 2015 r.)

1. Lekkie i umiarkowane zakażenie:

– Metronidazol 3 x 500 mg p.o. 10-14 dni (ewentualnie, gdy problem z doustnym podawaniem 3 x 500 mg dożylnie)

2. Ciężkie zakażenie:
– Wankomycyna 4 x 250-500 mg p.o. 10-14 dni (w zależności od ciężkości zakażenia i masy ciała chorego) lub
– Wankomycyna jw. plus Metronidazol 3x500mg i.v.

Jeśli nie ma możliwości doustnego podawania leku można podawać Wankomycynę 4x500mg w roztworze 100ml 0,9% NaCl w głębokich wlewach doodbytniczych w dawkach jak doustnie.

3. Pierwszy nawrót zakażenia:

– Wankomycyna 4×250-500mg p.o. przez 10-14 dni

4. Kolejne nawroty zakażenia lub brak poprawy po leczeniu jak wyżej:

– przeszczep mikrobioty jelitowej – pierwszy zabieg można wykonać w przypadku braku poprawy nie wcześniej niż po 7-10 dniach leczenia jak wyżej,  kolejny transfer w przypadku braku efektu po wcześniejszym transferze nie wcześniej niż po 7 dniach od poprzedniego, przed podaniem kolejnego transferu konieczne podanie wankomycyny przez 4 poprzedzające dni.

5. W przypadku braku efektu po wykonaniu 3 zabiegów (od różnych dawców):
– Metronidazol 3x500mg p.o.lub Wankomycyna 4x125mg (500mg) p.o. przez 4-6 tygodni następnie przez tydzień Metronidazol 2x250mg p.o. lub Wankomycyna 2x125mg następnie przez tydzień Metronidazol 1x250mg p.o. ( co drugi dzień) lub Wankomycyna 1x125mg ( co drugi dzień) następnie przez dwa tygodnie Metronidazol 1x250mg p.o. ( co trzeci dzień) lub Wankomycyna 1x125mg (co trzeci dzień).

Probiotyki można stosować jedynie jako profilaktykę biegunki poantybiotykowej, ponieważ nie wykazano ich efektywności w leczeniu zakażenia Clostridium difficile.

PRZYGOTOWANIE

Podanie mikrobioty poprzedzane jest konsultacją kwalifikacyjną do zabiegu. 

Pacjent przygotowuje się według indywidualnych zaleceń podanych przez lekarza przy konsultacji kwalifikacyjnej.  Co do zasady przygotowanie w dniu zabiegu obejmuje : powstrzymanie się od jedzenia - na 8 godzin przed zabiegiem oraz od picia – na 4 godziny przed zabiegiem.

PODANIE MIKROBIOTY

Transfer mikrobioty odbywa się podczas gastroskopii w analgosedacji. Po zabiegu podania mikrobioty pacjent dostaje wytyczne odnośnie diety po zabiegu. Kontrolne badanie kału w kierunku toksyn Clostridium difficile  wykonać należy nie wcześniej niż po 5−7 dniach od zabiegu. W przypadku braku poprawy wykonanie powtórnego transferu flory jelitowej może mieć miejsce nie wcześniej niż po 5−7 dniach.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26