UKG serca / USG serca /Echo serca

USG serca nazywane również UKG lub echem serca jest badaniem polegającym na obrazowaniu struktur serca oraz głównych naczyń krwionośnych (takich jak aorta czy tętnica płucna) za pomocą fal ultradźwiękowych. Ta nieinwazyjna i bezpieczna procedura może być również przeprowadzana u kobiet w ciąży.

Na czym polega USG serca?

USG serca, zwane także echokardiografią, jest badaniem obrazowym, wykorzystującym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do wizualizacji struktur serca. Podczas niego lekarz przykłada do klatki piersiowej pacjenta specjalną sondę, zwanej głowicą, która emituje i odbiera fale dźwiękowe. Sonda jest przesuwana po powierzchni klatki piersiowej, a odbite fale dźwiękowe są przetwarzane na obraz na monitorze.


Echo serca pozwala ocenić wielkość, kształt i grubość ścian mięśnia sercowego, ruchomość zastawek i ścianek oraz przepływ krwi przez komory i naczynia. Badanie umożliwia również wykrywanie wad w budowie serca, uszkodzeń mięśnia sercowego oraz zmian chorobowych, takich jak niedokrwienie czy niewydolność.


Kiedy wykonać USG serca?

UKG serca wykonuje się na podstawie skierowania od lekarza kardiologa. Wykonuje się je w celu:

 • oceny struktury serca i wykluczenia poważnych schorzeń;
 • monitorowania postępu choroby i stanu zdrowia pacjenta – dotyczy osób ze zdiagnozowanymi chorobami serca, takimi jak niewydolność, wady serca, choroby zastawkowe czy zaburzenia rytmu serca;
 • profilaktycznym – u osób z rodziną obciążoną chorobami serca lub pacjentów po przebytym zawale serca;
  przed planowanymi operacjami lub zabiegami kardiologicznymi.

Jak przebiega USG serca?


Podczas badania USG serca, zwanego także echokardiografią, pacjent zazwyczaj leży na łóżku lub kozetce. Lekarz nakłada na jego klatkę piersiową żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Następnie delikatnie przesuwa głowicę, zwanej probówką, po powierzchni klatki piersiowej, co pozwala na wizualizację serca i naczyń krwionośnych na monitorze.


W trakcie badania można obserwować wiele istotnych elementów, takich jak komory serca, zastawki oraz przepływ krwi przez poszczególne części serca i główne naczynia krwionośne. Lekarz może również ocenić ruchomość ścian serca, grubość mięśnia sercowego i inne parametry.


Podczas wykonywania USG lekarz może poprosić pacjenta o kilka głębszych wdechów lub chwilowe zatrzymanie oddechu w celu uzyskania lepszych obrazów. Całe badanie zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut, jednak czas ten może się różnić w zależności od potrzeb diagnostycznych.


Podczas badania pacjent zazwyczaj nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Jest to nieinwazyjna i bezpieczna procedura, która nie wiąże się z ryzykiem promieniowania jonizującego. Po zakończeniu badania lekarz ocenia uzyskane obrazy i może przedstawić wyniki oraz zalecenia dotyczące dalszego leczenia lub monitorowania.


Wskazania do USG serca


Badanie UKG serca warto wykonać w momencie, gdy:

 • pojawiają się u nas objawy, takie jak np. ból w klatce piersiowej, duszności, nieregularne bicie serca, omdlenia lub obrzęki kończyn;
 • posiadamy stwierdzone choroby serca np. niewydolność, wady, choroby zastawkowe czy zaburzenia rytmu lub przebyliśmy zawał serca;
 • jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka – cierpimy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hiperlipidemię lub palimy papierosy;
 • przygotowujemy się do wykonania operacji bądź zabiegu np. wszczepienia stentów czy ablacji. 


Wskazania do wykonania badania USG serca zależą od indywidualnej sytuacji pacjenta i decyzji lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących konkretnego przypadku, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który podejmie decyzję o wykonaniu UKG.

Przeciwwskazania do USG serca


Badanie USG serca (echokardiografii) jest ogólnie uważane za bezpieczne i mało inwazyjne. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Do niektórych z nich należą:

 • uszkodzenia skóry – obecność otwartych ran, owrzodzeń, oparzeń lub innych uszkodzeń na obszarze, na którym ma być wykonane badanie;
 • infekcje skórne – aktywne infekcje, takie jak grzybica, opryszczka lub inne zakażenia w miejscu wykonywania badania;
 • trudności techniczne – w niektórych przypadkach, ze względu na anatomię pacjenta, obecność opatrunków lub innych czynników, wykonanie USG serca może być utrudnione lub niemożliwe;
 • brak zgody pacjenta – badanie USG serca jest wykonywane na podstawie zgody.


Jak przygotować się do badania?


W celu prawidłowego przygotowania się do echokardiografii serca należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem kardiologiem i postępować według jego wytycznych. Dieta i pora dnia nie ma wpływu na wynik USG. 


Przed samym badaniem unikaj stosowania kremów, olejków lub balsamów na klatce piersiowej. Te substancje mogą utrudnić kontakt głowicy z powierzchnią skóry i zakłócić jakość obrazu. Wybierz wygodną odzież, która umożliwi łatwe odsłonięcie klatki piersiowej. W niektórych przypadkach konieczne będzie zdjęcie górnej części ubrania.


Przed badaniem poinformuj lekarza o swoim stanie zdrowia, aktualnych chorobach i przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą mieć wpływ na interpretację wyników badania.


W przypadku specjalistycznej echokardiografii obciążeniowej lekarz określi szczegóły postępowania w ramach przygotowania, a w przypadku echokardiografii przezprzełykowej pacjent musi być na czczo, a dobę przed badaniem nie powinien spożywać alkoholu. 


Jakie są powikłania badania USG?

Badanie USG serca należy do procedur nieinwazyjnych i bezbolesnych. Pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort związany z naciskiem głowicy ultrasonograficznej na ciało. W rzadkich przypadkach zdarzają się również reakcje alergiczne na żel używany podczas badania.


Chcesz umówić się na badanie USG serca? Skontaktuj się z nami, a na pewno znajdziemy wolny termin! W Inter-Med badania z zakresu UKG serca wykonują profesjonaliści, którym zależy na pacjencie. Przekonaj się sam! 


Lekarze:

dr n. med Beata Spinczyk-Bogacz

dr n. med. Mateusz Knop

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26