Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego - bezpłatne badania i konsultacje

Dołącz do nas w myśl hasła "zadbajmy o siebie". Jeśli nie wykonywałeś do tej pory badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego masz teraz możliwość wykonać je bezpłatnie i szybko,a w razie potrzeby skorzystać z konslutacji z lekarzem w ramach naszej akcji Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jleita Grubego.

Marzec został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku jako miesiąc dedykowany poszerzaniu świadomości raka jelita grubego. 

Niestety ten nowotwór co roku atakuje około 23 tysiące osób i 12 tysięcy zgonów (2021, Krajowy Rejestr Nowotworów).  Rak jelita grubego jest 3 nowotworem pod względem występowania u mężczyzn ( po raku prostaty i raku płuc) oraz 2 nowotworem po raku piersi u kobiet. 

Mamy do czynienia z "epidemią " nowotworów jelita grubego, które wykrywane są u coraz młodszych osób. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje lepsze rokowania na wyleczenie i dłuższe życie. Dlatego warto zadbać o profilaktykę i co roku wykonywać laboratoryjne badanie kału na krew utajoną. W związku z tym przez cały marzec zapraszamy Cię do skorzystania z: 

  • bezpłatnego badania kału w kierunku krwi utajonej 
  • powtórzenia badania kału w przypadku wyniku pozytywnego 
  • konsultacji z naszym specjalistą w przypadku podwójnego wyniku pozytywnego

Jak to wygląda: 

  • na badanie należy zgłosić się w godzinach pracy Punktu Diagnostyka, zlokalizowanego w Częstochowie, ul. 1 Maja 27 od poniedziałku do piątku od godziny 7.30 do 10.00
  • należy zgłosić się do naszej recepcji w celu uzyskania druku, a następnie oddać materiał (w aptecznym pojemniku na kał) w punkcie  Laboratorium Diagnostyka

W ramach akcji Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego prowadzimy również akcję edukacyjną w ramach naszego profilu na Facebook. Zachęcamy do jego obserwowania.

Partnerami akcji są: Laboratoria Diagnostyka, Zdrowolandia Katarzyna Stankow oraz Agencja Marketingu Internetowego 4 REAL.

Poniżej znajdziesz też informacje edukacyjne. Warto przeczytać, warto wykonać badania, warto zadbać o siebie!

Osoby po 50 roku życia powinny też zaplanować wykonanie kolonoskopii, jeżeli jeszcze do tej pory nie wykonywały tego badania. Jeżeli mamy wśród najbliższych krewnych osobę, która chorowała na ten nowotwór, warto kolonoskopię wykonać już po 40 roku życia. Tu zachęcamy do udziału w badaniach profilaktycznych realizowanych w ramach innego programu.

Pytania i odpowiedzi
Jakie są czynniki wystąpienia raka jelita grubego?

W patogenezie raka jelita grubego duże znaczenie mają:
predyspozycje genetyczne
czynniki środowiskowe związane z nawykami dietetycznymi.
polipy gruczołowe jelita grubego,
choroby zapalne jelita grubego,
wiek ponad 50 lat,
występowanie w rodzinie raka jelita grubego i odbytnicy,
cukrzyca lub insulinooporność,
dieta z przewagą czerwonego, wysoko przetworzonego mięsa i tłuszczów nasyconych,
palenie papierosów,
otyłość,
mała aktywność fizyczna,
picie alkoholu.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26