Dietetyka

Nauka o sposobie prawidłowego odżywiania to właśnie dietetyka. Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się zbilansowanym żywieniem, co pozwala dostarczyć niezbędne składniki do organizmu. Współpraca z dietetykiem nie obejmuje wyłącznie osób chory, ale także zdrowe, które chcą zadbać o swój organizm.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk dostarcza wskazówki na temat racjonalnego żywienia, dotyczące planowania i przygotowania posiłków. Dieta dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danej osoby - stanu zdrowia, możliwości czasowych i finansowych, stylu życia oraz celów, jakie pacjent z dietetykiem zakładają. Dzięki indywidualizacji leczenia dietetycznego, można ułożyć kompleksowy plan żywienia dla osób zdrowych i tych, które chorują np. na cukrzycę, choroby układu krążenia czy mają alergie pokarmowe.

Dietetyka pomaga zapobiegać niektórym chorobom. Często wystarczy do tego zmiana diety, która wspiera organizm w walce z różnymi schorzeniami. Specjalista z tej dziedziny uczy, jak oceniać jakość produktów żywnościowych i jak powinny być one przechowywane.

Dietetyk w naszym Centrum Medycznym INTER-MED w Częstochowie zajmuje się edukacją oraz dostarczeniem informacji na temat zdrowego żywienia zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych. Głównym zadaniem dietetyka jest działanie na rzecz zmiany zachowań żywieniowych, by były one korzystne dla zdrowia pacjenta.

Kiedy wybrać się do dietetyka?

Dietetyka reguluje procesy fizjologiczne i metaboliczne, a wszystko dzięki sposobowi odżywiania. Ma to szczególną wagę w sytuacjach związanych ze stanami chorobowymi. Jednocześnie dieta jest ważna dla sportowców, dla których ważna jest wydolność organizmu, aby osiągać zadowalające rezultaty.

Kiedy udać się do dietetyka?

 • Masz problem z nadwagą lub otyłością,
 • Masz problem z niedowagą,
 • Chorujesz przewlekle i chcesz prawidłowo się odżywiać,
 • Chorujesz na schorzenia dietozależne,
 • Cierpisz na składowe “zespołu metabolicznego”:
  • stany przedcukrzycowe (glikemia > 100 mg/dl) lub cukrzyca
  • hipercholesterolemię (cholesterol całkowity > 200 mg/dl, LDL > 115mg/dl) 
  • stłuszczenie wątroby (w USG lub elastografii wątroby lub FibroScan)
  • otyłość trzewną (brzuszna)
 •  Chcesz prewencyjnie zapobiec wystąpieniu choroby dietozależnej.

W czym pomoże dietetyk?

Specjalista przeanalizuje Twój sposób żywienia i przeprowadzi analizę składu masy działa. Będzie to punkt wyjścia, który pozwoli zrozumieć nawyki żywieniowe i ich oddziaływanie na organizm. Pozwoli to znaleźć błędy żywieniowe i je wyeliminować. Dietetyk ustali plan żywieniowy, a także będzie wsparciem w trakcie stosowania diety i pomoże w jej optymalizacji.

Sposób odżywiania ma wpływ na psychikę. Pozbycie się z diety alkoholu, czy produktów wysokoprzetworzonych bezpośrednio wpływa na organizm i zapewnia poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. 

Masz dodatkowe pytania? Napisz, zadzwoń lub umów się na wizytę.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26