USG jamy brzusznej

Jednym z badań, które warto cyklicznie powtarzać w celach profilaktycznych, jest USG jamy brzusznej. Jest ono nieinwazyjne i pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości narządów jamy brzusznej. Co warto wiedzieć o badaniu?

Czym jest USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne, tzw. USG jamy brzusznej pozwala lekarzowi na poznanie struktury organów wewnętrznych ciała. Lekarz przykłada głowicę urządzenia do ciała pacjenta, co pozwala przyjrzeć się na ekranie narządom wewnętrznym jamy brzusznej i miednicy małej. USG jamy brzusznej wykonuje się w czasie rzeczywistym. Już podczas badania lekarz może wykryć ewentualne nieprawidłowości, co umożliwia rozpoczęcie leczenia.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

Podczas badania lekarz ocenia budowę pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki, wątroby, nerek, aorty brzusznej i innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej. Ponadto w trakcie obserwacji można znaleźć potencjalne nieprawidłowości jak np. nowotwory, guzy czy torbiele.

USG jamy brzusznej wykonuje się, aby poznać przyczynę m.in.:

  • wzdęć,
  • bólów brzucha,
  • nieprawidłowego funkcjonowania wątroby,
  • powiększenia narządów wewnętrznych,
  • długotrwałych zaparć, biegunki, wymiotów czy wzdęć,
  • uporczywych zaparć i kolek u małych dzieci,
  • trudności w oddawaniu stolca lub moczu.

Lekarz przy użyciu specjalistycznych narzędzi może wykryć kamicę nerkową, zapalenie wyrostka robaczkowego, powiększenie śledziony, wodonercza czy tętniaka aorty.

Uzupełnieniem USG jest badanie dopplerowskie, które dodatkowo pomaga zdiagnozować:

  • zwężenie światła naczynia – np. w wyniku obecności blaszki miażdżycowej),
  • obecność przeszkody w przepływie krwi – np. zakrzep,
  • guz oraz wrodzone nieprawidłowości.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Badanie jest nieinwazyjne i nie sprawia pacjentom żadnego dyskomfortu. Trzeba jednak przygotować się do badania USG jamy brzusznej. W innym wypadku nawet najlepszy lekarz nie będzie w stanie prawidłowo przeprowadzić badania.

Na kilka godzin przed wizytą warto sięgnąć po środki usuwające gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym, dostępne w każdej aptece. Na badanie najlepiej ubrać się w wygodne i luźne ubranie. Lekarz poprosi o odsłonięcie jamy brzusznej, a czasami także o usunięcie biżuterii, np. kolczyka w pępku.

Jeśli na dwa dni przed USG jamy brzusznej pacjent miał badanie obrazowe górnego odcinka przewodu pokarmowego z użyciem środka kontrastującego, to  należy o tym poinformować lekarza. Znajdujący się w kontraście baryt może nadal znajdować się w przewodzie pokarmowym, a to utrudni lub wręcz uniemożliwi badanie.

W przypadku badania USG wątroby, śledziony czy trzustki, lekarz może zalecić stosowanie diety niskotłuszczowej w dniu poprzedzającym wizytę. Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie wody niegazowanej. Nie należy też palić papierosów i żuć gumy. Jeżeli mamy skłonność do alergii, to 2 dni przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną, w dniu poprzedzającym badanie i w dniu badania użyć Espumisan 4 razy 3-4 kapsułki.

Przeciwwskazaniem do badania są otwarte rany i inne zmiany skórne uniemożliwiające kontakt głowicy USG ze skórą.

Każda sytuacja jest indywidualna i należy przestrzegać zaleceń lekarza.

Masz dodatkowe pytania? Napisz, zadzwoń lub umów się na wizytę.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26