Kardiologia dla dzieci

Poradnia kardiologiczna dla dzieci w Częstochowie zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób serca u dzieci.

Kardiologia skupia się na chorobach serca i układu krążenia. Specjalizacja kardiologii dziecięcej powstała ze względu na to, że najmłodsi często cierpią na inne schorzenia niż osoby dorosłe. Rodzice lub opiekunowie dostają zwykle wskazanie do konsultacji z kardiologiem dziecięcym po rutynowych badaniach u pediatry lub innego lekarza, bo nie zawsze objawy kojarzą się z układem sercowo-naczyniowym. Poznaj niepokojące objawy i przeczytaj, jak przygotować dziecko do wizyty u specjalisty.

 

Kiedy udać się do kardiologa dziecięcego? Poznaj niepokojące objawy

Nie tylko bóle w klatce piersiowej mogą sugerować  choroby serca i układu krążenia. Brak tchu w trakcie płaczu, omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy, szybka męczliwość dziecka, bardzo blada skóra z sinawym odcieniem na twarzy, wargach i języku również mogą wymagać konsultacji z kardiologiem. Najczęstszym problemem u najmłodszych jest niestety wrodzona lub pojawiająca się w kolejnych latach życia wada serca. Specjalista zna kliniczne objawy i zasady leczenia zarówno wrodzonych, jak i nabytych chorób serca, niewydolności organu, arytmii,  nadciśnienia tętniczego i płucnego oraz stanów zapalnych układu krążenia.

Jak wygląda wizyta u kardiologa i w jaki sposób przygotować do niej dziecko?

Konsultacja ze specjalistą rozpoczyna się oczywiście od przeprowadzenia wywiadu z rodzicem i rozmowy z samym pacjentem, jeśli ten potrafi już opisać, co mu dolega. Na wizytę należy zabrać książeczkę zdrowia i wszystkie dotychczasowe wyniki badań, karty informacyjne z poradni i pobytów w szpitalach. Dziecko należy przygotować w taki sam sposób, jak do każdej wizyty w gabinecie lekarskim starając się zapewnić mu komfort (np. pamiętać o odzieży rozpinanej z przodu, bo podstawowym badaniem będzie osłuchanie dziecka). Lekarz może zalecić  wykonanie badań specjalistycznych podczas kolejnych spotkań. Starsze dziecko warto uprzedzić, jak takie badania wyglądają, przebiegają i ile trwają, że są bezbolesne i nieinwazyjne.

Profilaktyka ze względu na obciążenia genetyczne

Specjalista w dziedzinie kardiologii dziecięcej ma wiedzę z zakresu genetycznych podstaw chorób serca i układu krążenia. Zna zasady dziedziczenia i mechanizmy ekspresji informacji genetycznej. Jeżeli najbliżsi członkowie rodziny są obarczeni chorobami tego typu, kardiolog może wskazać konieczność przeprowadzenia badań molekularnych i cytogenetycznych do oceny ryzyka genetycznego.

Kardiolog dziecięcy i kardiolog dla dorosłych

W Intermed w Częstochowie rodzice lub opiekunowie mogą skorzystać z konsultacji z kardiologiem dziecięcym, jeśli sami podejrzewają obciążenia genetyczne. Zapraszamy do kontaktu każdego, kto potrzebuje pomocy z diagnozą, leczeniem i profilaktyką układu sercowo-naczyniowego. Zapewnimy wizytę u kardiologa dziecięcego pacjentom do 18. roku życia, a u kardiologa  osobom pełnoletnim. Centrum medyczne oferuje kompletną, podstawową diagnostykę chorób serca, jak UKG (echo serca), EKG czy badania holterowskie.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26