Endoskopia kapsułkowa

Endoskopia kapsułkowa służy do precyzyjnego obrazowania i diagnostyki jelita cienkiego, miejsca jak dotąd niedostępnego dla powszechnych badań endoskopowych (gastroskopii, kolonoskopii).

Kapsułka endoskopowa: na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Endoskopia kapsułkowa jest uznawana za najnowocześniejszą metodę diagnostyczną, dzięki której w nieinwazyjny sposób uzyskuje się obraz wnętrza jelita cienkiego. Badanie polega na połknięciu przez pacjenta jakby kapsułki, w której jest zlokalizowana kamera oraz system rejestracyjny (mały dysk), która przemieszczając się przez układ pokarmowy, rejestruje obszary, które są niedostępne przy tradycyjnych metodach. Na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Co to jest kapsułka endoskopowa?

Kapsułka endoskopowa jest niewielką kamerą, która swoim wyglądem przypomina kapsułkę. Po połknięciu przez pacjenta naturalnie przechodzi przez cały układ pokarmowy, rejestrując każdy jego odcinek, umożliwiając również zobrazowanie śluzówki jelita cienkiego na całej jego długości.

W naszym Centrum Endoskopowym w INTER-MED w Częstochowie kapsułka endoskopowa rejestruje obraz, wykonując 20 klatek na sekundę – inne kapsułki nie przekraczają 3 ujęć w tym czasie. Jej poruszanie się po przewodzie pokarmowym jest możliwe za sprawą powstających w nim skurczów. Dzięki przemieszczaniu tworzony jest “film”obrazujący wnętrze przewodu pokarmowego, a nowoczesne algorytmy komputerowe automatycznie wskazują klatki, na których widać znaczne patologiczne zmiany i sygnalizują nieprawidłowości osobie oceniającej badanie.

Badanie za pomocą kapsułki endoskopowej pozwala w dużym stopniu rozpoznać i ocenić proces chorobowy całego układu pokarmowego. Jednak najistotniejsze informacje pochodzą z jelita cienkiego. Z przełyku, żołądka i jelita grubego ilość informacji może być niewystarczająca, ale te części przewodu pokarmowego bada się innymi metodami (gastroskopią,. kolonoskopią) Oprócz tego umożliwia monitorowanie efektów zastosowanego leczenia oraz dostarczyć informacji na temat jego motoryki.

Badanie endoskopią kapsułkową jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Można je przeprowadzać zarówno u dorosłych, jak i dzieci od 9 roku życia.

Budowa kapsułki endoskopowej

Kapsułka endoskopowa jest niewielka, a swoim wyglądem przypomina kapsułkę. Ma około 25x10 mm i waży około 4 g.

Kapsułką endoskopową Capso Cam charakteryzuje:

  • możliwość panoramicznego obrazowania przewodu pokarmowego, poprzez uzyskanie kompletnego obrazu struktur (360°);
  • sposobność wykrycia ok. 70%zmian patologicznych, tj. ok. 30% więcej zmian patologicznych niż w przypadku tradycyjnych badań;
  • rejestrowanie obrazu wnętrza przewodu pokarmowego za pomocą wykonywania 20 klatek na sekundę;
  • nowoczesna konstrukcja, która składa się z 4 radialnie rozmieszczonych kamer cyfrowych o wysokiej rozdzielczości;
  • optymalne oświetlenie wnętrza przewodu pokarmowego za pomocą 16. wbudowanych LED-ów, których działanie i moc są inteligentnie sterowane wewnętrznym programem;
  • wewnętrzna pamięć pozyskiwanych obrazów (EEPROM Flash Memory), na której zapisywana jest całość pozyskanych podczas badania obrazów. Zapis/obraz z kamer nie jest przesyłany do odrębnego nośnika pamięci (przypinanego na pasku) - jak w innych typach tego urządzenia.

Wskazania do endoskopii kapsułkowej

Badanie endoskopią kapsułkową jest nieocenione szczególnie w diagnozie chorób jelita cienkiego. Umożliwia ocenę wyglądu śluzówki przewodu pokarmowego i obrazowanie zmian na całej jego długości. Tak dokładna rejestracja nie jest możliwa przy tradycyjnych metodach diagnostyki obrazowej, takiej jak gastroskopia czy kolonoskopia (a nawet badania Rtg jelita z kontrastem).

Wskazaniami do endoskopii kapsułkowej są:

  • choroba Crohna;
  • niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza;
  • biegunki o nieustalonej przyczynie;
  • polipy jelita cienkiego;
  • krwawienia z przewodu pokarmowego, których przyczyny nie udało się stwierdzić podczas gastroskopii i kolonoskopii;
  • uszkodzenia przewodu pokarmowego spowodowane niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub radioterapią.


Lekarz może stwierdzić konieczność przeprowadzenia badania kapsułką endoskopową w trakcie przeprowadzanej diagnostyki.

Sprawdź także nasze pozostałe badania diagnostyczne.

Przeciwwskazania do endoskopii kapsułkowej

Podczas badania kapsułką endoskopową czasem dochodzi do powikłań, co zdarza się niezwykle rzadko – w mniej niż 1% przypadków – kiedy kapsułka zostaje zatrzymana w przewodzie pokarmowym.

Na takiego rodzaju powikłanie narażeni są pacjenci, którzy cierpią z powodu zwężenia jelit. Taki stan spowodowany jest najczęściej naciekami nowotworowymi w ścianie jelita lub bliznami po przebytych procesach zapalnych. W takim przypadku konieczna jest operacja.

Przeciwwskazania do endoskopii kapsułkowej to:

  • zwężenie i niedrożność przewodu pokarmowego;
  • zaburzenia połykania i motoryki przewodu pokarmowego;
  • ciąża.

Badanie kapsułką endoskopową jest całkowicie bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Metoda jest nieinwazyjna i zdecydowanie mniej obciążająca od klasycznej diagnostyki endoskopowej.

Przygotowania do badania

Przed przystąpieniem do badania należy być na czczo przez 12 godzin, a na godzinę przed połknięciem kapsułki oraz po wykonaniu czynności trzeba wypić szklankę wody, co gwarantuje przejrzystość obrazu. W trakcie diagnostyki nie należy nic jeść przez 12 godzin, trzeba za to wypijać co najmniej szklankę wody na każdą godzinę trwania procedury.

W trakcie procesu można wykonywać codzienne czynności, za wyjątkiem ciężkiej pracy lub ćwiczeń fizycznych. Zabronione jest przebywanie w pomieszczeniach z rezonansem magnetycznym, stacjami transformatorowymi i krótkofalówkami.

Najczęściej jest naturalnie usuwana z organizmu w 24 godziny (do 72 godz.) od jej połknięcia. Możliwe jest jednak wydalenie kapsułki w krótszym czasie ale także w czasie dłuższym. Po upływie kilku dni (ok.5 dni) możliwa jest ocena lokalizacji kapsułki (do decyzji lekarza gastrologa) w badaniu USG, Rtg jamy brzusznej lub TK jamy brzusznej.

Niepokoją Cię nieprawidłowości związane z układem pokarmowym? Nie czekaj, umów się na wizytę z lekarzem gastrologiem – zapraszamy do kontaktu.

Powiązane usługi

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26